Zniszczył 66 opon w samochodach. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Polska

56-letni Adam J. odpowie za przebicie opon w 66 samochodach zaparkowanych w Myszkowie (Śląskie). Mężczyzna, który w chwili przestępstwa był pijany, nie potrafił racjonalnie wyjaśnić swojego zachowania. O skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Wielu mieszkańców Myszkowa zauważyło 1 października 2018 roku, że w ich samochodach zostały przebite opony. Analiza monitoringu pozwoliła na ustalenie, że opony przebijał nożem 56-letni Adam J. 

 

Nie potrafił wytłumaczyć motywów swojego zachowania


Został on zatrzymany przez policjantów jeszcze tego samego dnia, miał 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że nocą z 30 września na 1 października zniszczył opony w 66 samochodach, zaparkowanych przy kilku ulicach. Łączna wysokość spowodowanych przez niego szkód wynosi około 17 tys. zł.

 

W czasie przeszukania jego mieszkania, policjanci zabezpieczyli nóż, którym się posługiwał. 


- W postępowaniu Adamowi J. przedstawiono zarzut zniszczenia mienia oraz uznano, że jego czyn jest występkiem o charakterze chuligańskim. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam J. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, lecz nie potrafił w sposób racjonalny wytłumaczyć motywów swojego zachowania. Wyjaśnił, że 30 września wypił znaczne ilości alkoholu i postanowił wyładować złość, przebijając opony w samochodach - informuje rzecznik częstochowskiej prokuratury Tomasz Ozimek.

 

Adam J. był w przeszłości karany za groźby karalne


Skazując za występek o charakterze chuligańskim sąd wymierza sprawcy karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto w takiej sytuacji warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.


Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że sprawca w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był w pełni poczytalny. Po przedstawieniu zarzutów został aresztowany. Adam J. był w przeszłości karany za groźby karalne. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie