PiS złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczący jawności zarobków w NBP

Polska
PiS złoży w Sejmie projekt ustawy dotyczący jawności zarobków w NBP
Polsat News

PiS złoży we wtorek w Sejmie projekt ustawy dot. jawności wysokości wynagrodzeń w NBP - zapowiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Z projektu wynika, że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządów i osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będzie publikowana w BIP.

Projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim - jak przekazał przewodniczący komisji finansów publicznych poseł PiS Andrzej Szlachta - dotyczy części kształtowania wynagrodzeń w NBP oraz jawności i wysokości tych wynagrodzeń.

 

- W naszym projekcie znajduje się zapis, że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządów oraz osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będzie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej obejmującej okres od 1995 r. - powiedział Szlachta.

 

"Wynagrodzenia określa zarząd"

 

- Nawiązujemy do art. 66 obecnej ustawy o Narodowym Banku Polski, który mówi, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów ustala się w oparciu o ogólne zasady kształtowania wynagrodzeń dla kierowniczych stanowisk w państwie. Natomiast wynagrodzenia pracowników NBP określa zarząd na podstawie przyjętego rozporządzenia i te wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników NBP ustalone przez zarząd NBP nie mogą przekroczyć 0,6-krotności pełnego wynagrodzenia prezesa NBP, a więc ustalamy ten górny pułap dla pracowników NBP na kierowniczych stanowiskach - przekazał Szlachta.

 

Terlecki dopytywany, kiedy odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu, odpowiedział: "trudno powiedzieć; to zależy od harmonogramu posiedzeń Sejmu".

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie