Naddźwiękowy bombowiec rozbił się w Rosji. "Przyczyną zapewne błąd pilota"

Świat
Naddźwiękowy bombowiec rozbił się w Rosji. "Przyczyną zapewne błąd pilota"
PAP/EPA/Maxim Shipenkov

- W katastrofie rosyjskiego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3, który rozbił się we wtorek w obwodzie murmańskim na północy Rosji, zginęli trzej członkowie jego załogi; czwarty został ranny i przebywa w szpitalu - poinformował w Moskwie resort obrony.

Według ministerstwa obrony, powracający z lotu szkolno-treningowego samolot wpadł w śnieżycę i dokonał niekontrolowanego lądowania w swej bazie koło Oleniegorska na Półwyspie Kola, 90 kilometrów na południe od Murmańska. Maszyna uległa destrukcji i zapaliła się. Bombowiec nie miał na pokładzie uzbrojenia.

 

Na miejscu zginęli drugi pilot i operator systemów elektronicznych, a jeden z dwóch rannych pozostałych członków załogi zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

 

- Przyczyną katastrofy rosyjskiego naddźwiękowego bombowca Tu-22M3 w obwodzie murmańskim na północy Rosji był zapewne błąd pilota, popełniony w trudnych warunkach pogodowych - podała we wtorek agencja TASS, cytując przedstawiciela władz wojskowych. Dwaj z czterech członków załogi uratowali się - podała wcześniej agencja.

 

- Pogoda pogorszyła się i samolot ogarnęła śnieżyca. W tych warunkach najprawdopodobniej popełniono błąd w technice pilotażu, co doprowadziło do niekontrolowanego lądowania. Skutkiem było zniszczenie konstrukcji samolotu i pożar - powiedział cytowany przedstawiciel władz wojskowych.

 

Kolejny tragiczny wypadek lotników

 

Samoloty Tu-22M3 (w kodzie NATO Backfire-C) określane są w Rosji jako bombowce dalekiego zasięgu, który jest jednak o połowę mniejszy niż w przypadku rosyjskich bombowców strategicznych - turbośmigłowego Tu-95 i naddźwiękowego Tu-160. Tu-22M3 przeznaczone są głównie do atakowania lotniskowców oraz innych dużych okrętów wojennych przeciwnika przy pomocy pocisków manewrujących z głowicami konwencjonalnymi lub nuklearnymi.

 

Jest to drugi w ostatnim czasie tragiczny wypadek w rosyjskim lotnictwie wojskowym. Dwa taktyczne bombowce najnowszej generacji Su-34 (w kodzie NATO Fullback) zderzyły się w piątek w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża w trakcie lotu ćwiczebnego. Wszyscy czterej członkowie obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował.

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie