Chaosu w cenach prądu ciąg dalszy. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Biznes
Chaosu w cenach prądu ciąg dalszy. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
Pixnio

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę działań spółki Innogy Polska. - Gdyby spółka do 30 stycznia nie dostosowała cennika do wymogów ustawy z 28 grudnia, proszę o rozważenie zastosowania kary pieniężnej - napisał zastępca RPO Stanisław Trociuk. Jak ocenił, informacje dotyczące cen energii przekazywane przez resort i spółkę "są wzajemnie sprzeczne".

Stanisław Trociuk powołał się na niepokojące informacje o podwyżkach stawek za energię elektryczną, wprowadzonych przez Innogy Polska od 1 stycznia. Z wypowiedzi przedstawicieli spółki w mediach wynika, że podwyżka wynosi 12 proc. i jest spowodowana dużym wzrostem cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. 

 

Informacje niezrozumiałe dla konsumentów

 

Trociuk zauważył, że "informacje dotyczące cen energii elektrycznej, przekazywane medialnie przez przedstawicieli resortu energii i otrzymywane od Innogy Polska S.A. są wzajemnie sprzeczne i tym samym niezrozumiałe dla konsumentów".


- W świetle zaś informacji przekazywanych w mediach konsumentom przez przedstawicieli rządu, ceny energii elektrycznej miały pozostać na dotychczasowym poziomie - przypomina zastępca Rzecznika.


I argumentuje, że ponieważ opłaty za prąd są stałym i koniecznym składnikiem w budżetach domowych, chaos informacyjny i stan niepewności nie powinien być dłużej utrzymywany.

 

Akcja informacyjna


W świetle ustawy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. nie jest możliwe pobieranie od konsumentów wyższych opłat za energię elektryczną niż w 2018 r. Jeśli przed jej wejściem w życie ustalono stawki na 2019 r., to trzeba to skorygować do 30 stycznia 2019 r.

 

Przedsiębiorstwa energetyczne zwolnione w obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia mają obowiązek określenia do 30 stycznia 2019 r. cen i stawek w wysokości nie wyższej niż stosowane 30 czerwca 2018 r. - z uwzględnieniem zmniejszenia stawki podatku akcyzowego na prąd. Taki obowiązek ciąży też na Innogy Polska SA - prodkreślił Trociuk.


Mając świadomość, że przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek dostosować cenniki do 30 stycznia 2019 r., Rzecznik wystąpił do Prezesa URE o ocenę działań spółki. Poprosił go również o rozważenie akcji informacyjnej, która pozwoli na uzyskanie przez konsumentów ogólnej wiedzy o poziomie cen energii elektrycznej w 2019 r.

grz/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!