"Wybory w Gdańsku najprawdopodobniej 3 marca" - szef kancelarii premiera w "Graffiti"

Polska

- Dziś premier wyda rozporządzenie wyznaczając wybory na prezydenta Gdańska prawdopodobnie na 3 marca - zapowiedział w programie "Graffiti" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, to pierwszy możliwy termin. Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi swojego kandydata.

13 stycznia Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł.

 

- Jarosław Kaczyński powiedział już kilka dni temu, że PiS nie wystawi swojego kandydata. To jest wyraz szacunku do woli wyborców, którzy kilka miesięcy temu wskazali bardzo jednoznacznie środowisko samorządowe, które powinno zarządzać miastem - powiedział Dworczyk na antenie Polsat News.

 

Gość Piotra Witwickiego zapewnił, że premier wyda w poniedziałek rozporządzenie w tej sprawie.

 

14 kwietnia - ostatni możliwy termin

 

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą - zgodnie z Kodeksem wyborczym - w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

 

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

 

W samorządzie gdańskim Paweł Adamowicz zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Gdańska i na funkcję tę wybierany był przez kolejne 20 lat.

 

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Adamowicz został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego.

bas/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie