Kraków żegna wybitnego chopinologa prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Polska
Kraków żegna wybitnego chopinologa prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Krakowianie i bliscy przyszli w poniedziałek do kolegiaty św. Anny, aby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych wybitnego chopinologa prof. Mieczysława Tomaszewskiego. Po nabożeństwie uczony zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Profesor zmarł dokładnie tydzień temu w wieku 97 lat.

 

Choć urodził się w Poznaniu, studiował w Toruniu i na początku muzycznej kariery pracował w Bydgoszczy, to od lat 50. związał swoje życie do końca już z Krakowem. Na początku w Krakowie pracował jako redaktor merytoryczny w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Później został redaktorem naczelnym i dyrektorem tej instytucji. Wybitny uczony był też wykładowcą krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie pełnił kilka funkcji kierowniczych, m.in. kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego. Prowadził też zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Z wykształcenia profesor był nie tylko muzykiem, ale i filologiem polskim, znawcą języka polskiego. Zasłynął jednak przede wszystkim jako znawca muzyki romantycznej i specjalista od twórczości Fryderyka Chopina. Napisał wiele publikacji, poświęconych Chopinowi, był też inicjatorem licznych serii wydawniczych i antologii, w tym tomów Biblioteki Chopinowskiej PWM. Badał także m.in. twórczość Krzysztofa Pendereckiego.

 

Osiągnięcia prof. Tomaszewskiego zostały docenione m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i złotym medalem Gloria Artis. Uczony był honorowym obywatelem miasta Krakowa

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie