Andrzej Duda chce składki emerytalnej dla wszystkich pierwszych dam, poczynając od Danuty Wałęsy

Polska
Andrzej Duda chce składki emerytalnej dla wszystkich pierwszych dam, poczynając od Danuty Wałęsy
PAP/Jacek Turczyk

Pierwsza dama powinna mieć ubezpieczenie emerytalne, należy je ustanowić tak, aby wstecznie objęło wszystkie żony prezydentów, począwszy od Danuty Wałęsowej - powiedział prezydent. "Ponad 1100 zł odprowadzam na ZUS dla mojej żony" - ujawnił Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której pierwszej damie nie jest opłacane ubezpieczenie emerytalne. Andrzej Duda udzielił wywiadu portalowi wp.pl.

 

Żona prezydenta chce ubezpieczenia, a nie wynagrodzenia

 

- Jedna rzecz na pewno nie powinna mieć miejsca, a mianowicie to, że z założenia państwo polskie nie przewiduje ubezpieczenia emerytalnego dla pierwszej damy. Z opodatkowanego mojego prezydenckiego uposażenia, którego na rękę jest mi wypłacane ok. 13,5 tys. zł miesięcznie, ponad 1100 zł odprowadzam na ZUS dla mojej żony - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że rozwiązanie tego problemu powinno być systemowe i dotyczyć wszystkich poprzednich i kolejnych pierwszych dam.

 

- To jest coś, co nie powinno mieć miejsca. Dlatego uważam, że przede wszystkim pierwsza dama powinna być ubezpieczona, jeśli chodzi o kwestie emerytalne - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent stwierdził również, że jego żona nie oczekuje otrzymywania wynagrodzenia.

 

Legalne ubezpieczenie wstecz dla poprzedniczek

 

- Na pewno nie powinno być to jakieś uposażenie, które byłoby wygórowane i apeluję do parlamentarzystów, gdyby rozpatrywali jakiekolwiek projekty w tej kwestii, żeby wykazywali się absolutnie dużym umiarkowaniem - powiedział Andrzej Duda.

 

- Jeżeli miałoby być ustanowione choćby tylko ubezpieczenie emerytalne dla pierwszej damy, uważam że powinno być ono ustanowione także wstecz. Uważam, że ubezpieczenie, mimo upływu lat, powinno zostać odprowadzone także wszystkim pierwszym damom, które sprawowały swoje funkcje - powiedział prezydent.

 

- Apeluję do parlamentu, aby uczynił to w taki sposób, żeby Kancelaria Prezydenta mogła legalnie, zgodnie z dyscypliną finansów publicznych, odprowadzić ubezpieczenie emerytalne także wszystkim poprzednim damom, poczynając od pani prezydentowej Danuty Wałęsy - dodał prezydent Duda.

 

las/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie