Meksyk: Wciąż rośnie liczba zabitych po wybuchu rurociągu. Ropę czerpało z niego 800 ludzi

Polska

Co najmniej do 79 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu rurociągu z paliwem w stanie Hidalgo w środkowym Meksyku - poinformował w niedzielę meksykański minister zdrowia. Wcześniej podawano liczbę 73 zabitych. W szpitalach nadal przebywa 66 osób.

 

Do wybuchu doszło, kiedy około 800 ludzi z plastikowymi kanistrami zbiegło się w piątek do rurociągu Tula-Tuxpan w Tlahuelilpan, przedziurawionego przez złodziei ropy. Słup ropy bił z rury przez około 2 godziny na 7 metrów, po czym nastąpiła eksplozja.


Zniszczona przez wybuch część rurociągu znajduje się w pobliżu rafinerii Tula należącej do państwowej firmy naftowej Petroleos Mexicanos (Pemex). Tlahuelilpan, liczące 20 tys. mieszkańców, leży 13 km od rafinerii, dostarczającej paliwo także do innych stanów w środkowym Meksyku.

 

Rurociąg był uszkadzany 10 razy w ciągu trzech miesięcy 


Pemex poinformował, że uszkodzony rurociąg został niedawno przywrócony do użytku. Wcześniej, również z powodu nielegalnego odwiertu, nie działał od 23 grudnia. Ten konkretny rurociąg był uszkadzany 10 razy w ciągu ostatnich trzech miesięcy - dodano.


Jak podkreślają agencje, do wybuchu w Tlahuelilpan doszło wkrótce po wdrożeniu przez rząd prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora krajowej strategii walki z kradzieżą paliwa - przestępstwem, które w dwóch poprzednich latach przyniosło straty w budżecie państwa w wysokości około 3 mld dolarów i regularnie powoduje braki w zaopatrzeniu stacji paliwowych w całym kraju.


W sobotę większość stacji paliw w Tlahuelilpan była zamknięta.


Plan władz przewiduje zamykanie rurociągów najbardziej narażonych na działanie gangów złodziei, którzy usiłują wstawiać w nie zastawki umożliwiające nielegalne podbieranie paliwa. Ten złodziejski proceder spowodował w styczniu powszechne braki paliwa, w tym także w stanie Hidalgo.

 

42 nielegalne odwierty dziennie. Rząd zapowiada walkę z procederem


Szef Pemexu Octavio Romero w sobotę informował, że kiedy zauważono wyciek, zamknięto przepływ. W czasie eksplozji w rurociągu znajdowało się około 10 tys. baryłek wysokooktanowego paliwa.


W sobotę Lopez Obrador zapowiedział kontynuowanie walki z tym procederem, który w wielu miejscach kraju cieszy się poparciem biednej ludności wiejskiej.

 

W wyniku nielegalnego wykonywania odwiertów w rurociągach, co zdarzyło się w ciągu zaledwie 10 miesięcy zeszłego roku prawie 12,6 tys. razy, co daje dzienną średnią 42 nielegalnych odwiertów dziennie.

ked/grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie