"Europo, nie dołączaj do wojny z Iranem". Petycja ws. bojkotu konferencji w Polsce

Świat
"Europo, nie dołączaj do wojny z Iranem". Petycja ws. bojkotu konferencji w Polsce
EPA/AHMED JALIL

Kilkudziesięciu polityków, profesorów, działaczy pozarządowych i duchownych z różnych krajów podpisało się pod petycją, zainicjowaną przez amerykańską pacyfistyczną organizację Code Pink. "Nie pozwólcie Pompeo (sekretarz stanu USA - red.) wciągnąć nas w kolejną tragiczną wojnę!" - piszą sygnatariusze listu skierowanego do "przedstawicieli Unii Europejskiej".

Amerykański Departament Stanu i polskie MSZ wspólnie organizują w dniach 13-14 lutego w Warszawie konferencję ministerialną ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Ta decyzja spotkała się z krytyką ze strony Iranu i działaniami, m.in. odwołany został festiwal polskich filmów w tym kraju. Teraz grupa kilkudziesięciu naukowców, polityków i działaczy o poglądach pacyfistycznych apeluje do krajów UE, aby zbojkotowały konferencję.

 

"Niepotrzebny konflikt z Iranem"

 

"Celem tego spotkania jest stworzenie podwalin pod niepotrzebny konflikt z Iranem. Nalegamy, żebyście nie uczestniczyli w spotkaniu i zamiast tego stworzyli alternatywne, z wszystkimi państwami z regionu, w tym Iranem" - głosi petycja.

 

O tym, że Iran nie dostał zaproszenia, poinformował ambasador tego kraju w Polsce, Masoud Edrisi Kermanshahi. Z informacji polskiego MSZ wynika, że zaproszonych zostało około 70 państw, m.in. wszystkie kraje Unii i Rosja. 

 

"Ameryka roznieca ogień konfliktu. (..) Wasz brak uczestnictwa wysłałby ważny sygnał do innych państw, aby podążyły waszym śladem. Nalegamy, aby wszystkie kraje zignorowały konferencję i zamiast tego nalegały na administrację Stanów Zjednoczonych, aby ponownie dołączyły do porozumienia nuklearnego z Iranem" - piszą sygnatariusze.

 

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z niego w maju 2018 roku. Pozostałe państwa zapowiedziały, że dalej będą respektować ich założenia. 

 

Pod petycją podpisało się m.in. 7 członków szkockiego parlamentu, głównie reprezentujących rządzącą tym krajem Szkocką Partię Narodową, naukowcy (m.in. z Harvardu, Uniwersytetu Michigan, Uniwersytetu Teherańskiego, Uniwersytetu Hawajskiego) przedstawiciele organizacji pacyfistycznych (m.in. Stop the War Coalition UK, Veterans for Peace, International Peace Bureau, Peace Corps) i religijnych (reprezentujących palestyńskich chrześcijan, mennonitów, żydów, kobiety-księży).

 

Są też osoby działające w organizacjach promujących współpracę z Iranem i pochodzenia irańskiego.

 

Pod petycją podpisały się osoby m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Belgii, Filipin, Gruzji, Iranu, Włoch, Japonii.

jm/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze