Sondaże: PiS przed PO. Kukiz '15 na trzecim miejscu

Polska
Sondaże: PiS przed PO. Kukiz '15 na trzecim miejscu
PAP/Jakub Kamiński

W styczniu na PiS chciało głosować 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, na PO - 22 proc., na ruch Kukiz'15 - 7 proc., a na PSL - 6 proc. - wynika z sondażu CBOS. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5 proc. progu wyborczego. W porównaniu z badaniem z grudnia poparcie wzrosło tylko dla Kukiz'15. Z badania Kantar Public wynika, że poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie zmieniło się.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 10-17 stycznia 2019 roku na liczącej 986 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie) zapowiada 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z grudniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji obniżył się o 2 punkty procentowe.

 

22 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. Najsilniejsza partia opozycyjna straciła w stosunku do grudnia również 2 punkty procentowe.

 

PSL zamyka listę przed progiem wyborczym

 

Na ruch Kukiz’15 chce głosować 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty więcej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. uczestników hipotetycznego głosowania, spadek o jeden punkt procentowy.

 

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w drugiej dekadzie stycznia uczestniczyłoby w nich, według własnych zapowiedzi, 76 proc. uprawnionych. 11 proc. uprawnionych do głosowania nie jest pewnych, czy poszłoby na wybory w tym terminie, a 14 proc. zapowiada, że z pewnością nie wzięłoby udziału w wyborach.

 

Kantar Public: poparcie dla Zjednoczonej Prawicy bez zmian


Z badania, które przeprowadził Kantar Public, wynika, że 63 proc. respondentów zadeklarowało, że weźmie udział w tegorocznych wyborach do Sejmu. Wśród nich najliczniejszy odsetek Polaków - 34 proc. - zadeklarowało oddanie głosu na Zjednoczoną Prawicę. Poparcie dla ZP utrzymało się na takim samym poziomie, jak w grudniu.

 

Chęć oddania głosu na Platformę Obywatelską zadeklarowało 26 proc. badanych. W grudniowym badaniu Kantar Public zapytał badanych o chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesną), która wówczas uzyskała 27 proc. poparcie.

 

Na trzecim miejscu w badaniu z 7 proc. poparciem znalazł się Kukiz'15 (bez zmian w stosunku do badania z grudnia), na czwartym z 5 proc. poparciem SLD (spadek o 1 punkt procentowy) oraz PSL (wzrost o 1 punkt proc.)

 

Poza Sejmem znalazłyby się Nowoczesna (3 proc.), Partia Razem (2 proc.), partia Wolność (1 proc.).

 

Nie wiadomo, czy zamach na prezydenta Gdańska wpłynął na wyniki

 

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (spadek o 2 punkty proc.).

 

63 proc. badanych zadeklarowało, że weźmie udział w tegorocznych wyborach (35 proc., że "zdecydowanie" weźmie w nich udział, a 28, że "raczej" weźmie), natomiast 27 proc. odpowiedziało, że nie weźmie w nich udziału (12 proc. twierdzi, że "raczej nie", a 15 proc., że "zdecydowanie nie"). 10 proc. badanych nie było zdecydowanych, czy weźmie udział w najbliższych wyborach.

 

W komentarzu do badania Kantar Public podkreślił, że atak, w wyniku którego zginął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miał miejsce w połowie realizacji badania. "Nie możemy określić, jaki wpływ to tragiczne zdarzenie miało na uzyskane wyniki. Chociaż około połowa wywiadów była zrealizowana przed tym wydarzeniem, to nie był to podział na dwie reprezentatywne próby i dlatego nie będziemy analizować opinii sprzed i po ataku na prezydenta" - czytamy w komentarzu.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 stycznia 2019 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

 

WIDEO: Politycy roku w sondażu CBOS

 

 

mta/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze