Znak Polski Walczącej wśród nazistowskich symboli. "Został błędnie zidentyfikowany"

Świat
Znak Polski Walczącej wśród nazistowskich symboli. "Został błędnie zidentyfikowany"
Instagram/greenpointers

Aktywiści z nowojorskiego Greenpointu w ramach walki z nazistowską propagandą rozprzestrzeniającą się w dzielnicy, wydali ulotki skierowane do mieszkańców. Przedstawiają w nich pojawiające się na murach nazistowskie symbole. To takich zaliczyli "kotwicę" - znak Polski Walczącej. Po nagłośnieniu sprawy auorzy ulotek wyjaśnili, że doszło do pomyłki.

Zdjęcie ulotki zatytułowanej "Naziści precz z Greenpointu" udostępnili na Instagramie aktywiści działający w nowojorskiej dzielnicy.

 

Ulotka powstała w ramach walki z narastającą liczbą przestępstw z nienawiści oraz pojawiąjącą się coraz częściej propagandą nazistowskich symboli na murach budynków w dzielnicy. Autorzy ulotki wzywają każdego, kto zobaczy wymienione symbole do ich zamazywania lub zrywania.

 

Na ulotce, która miała edukować Amerykanów, przedstawiono symbol Polski Walczącej. Powstańcza "kotwica" zrównana została z symbolami używanymi przez nazistów.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by greenpointers (@greenpointers) on

 

Znak Polski Walczącej został podpisany w ulotce jako symbol przejęty przez polskich i polsko-amerykańskich faszystów od Armii Krajowej.

 

Po nagłośnieniu sprawy przez polonijne media, zainteresował się nią Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

 

"Przypisywanie jakichkolwiek faszystowskich konotacji użyciu tego znaku jest manipulacyjne, fałszywe i wydaje się podstępną próbą zdyskredytowania tego pięknego symbolu, który zachowuje ważne współczesne znaczenie dla milionów Polaków" – napisał na Twitterze Golubiewski.

 

Oburzenie w związku z publikacją wyraził również Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

"Znak #PolskaWalcząca był symbolem polskiego oporu i walki z niemieckim nazizmem, trwającej od 1939 r. Na murach Warszawy »kotwica« pojawiła się po raz pierwszy w 1942 r. Dawała polskiemu społeczeństwu nadzieję na pokonanie niemieckiego agresora mimo jego dużej przewagi" - wyjaśnił IPN.

 

  

Po wielu głosach oburzenia administratorzy profilu "greenpointers" postanowili wyjaśnić sytuację.

 

"Polski symbol oporu (...) został błędnie zidentyfikowany jako symbol nienawiści. (...) Twórca ulotki, którą zamieściliśmy kilka dni temu, umieścił symbol »kotwicy« obok innych znanych symboli grup faszystowskich. Chcielibyśmy wyjaśnić, że »kotwica« nie jest symbolem nienawiści. (...) Symbol, który można znaleźć w wielu miejscach na Greenpoincie, jest malowany na cześć polskich bojowników ruchu oporu" - wyjaśniają autorzy wpisu, do którego dołączyli zdjęcia "kotwicy", wymalowanej na murach w dzielnicy.

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

The Polish Kotwica symbol of the resistance against Nazi Germany and Russian Soviets has been misidentified as a hate symbol with the recent wave of hate crimes in Brooklyn. Earlier in the week we posted a picture of a flyer that someone was handing out in Greenpoint. The creator of the flyer placed the Kotwica symbol next to other well-known symbols of fascist groups, and we would like to clarify that the Kotwica is not a hate symbol. In fact, it can be found around Greenpoint in honor of the Polish resistance fighters who served. Every year it's displayed on a flag at the Polish Slavic credit union @polishslavicfcu on Mcguinnes Boulevard and is painted on a mural at Warsaw on Eckford Street. Scroll through and checkout the clip from @radiorampa, the Greenpoint-based Polish/English radio station.

A post shared by greenpointers (@greenpointers) on

dk/dro/ Radio Rampa, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie