Księżyc na wodzie. Ogromny lodowy dysk wiruje na rzece w USA

Technologie
Księżyc na wodzie. Ogromny lodowy dysk wiruje na rzece w USA
City of Westbrook, Maine

Lodową formację w kształcie dysku obracającą się na powierzchni wody w rzece Presumpscot mogą podziwiać mieszkańcy Westbrook w stanie Maine w USA. Wielu osobom ogromna kra skojarzyła się z księżycem. Pracownica miejskiego działu komunikacji nagrała ujęcia tego zjawiska z drona. Filmik zachwyca internautów.

Lodowe kręgi nie są czymś niespotykanym w Polsce, ale można je u nas zobaczyć bardzo rzadko. Podobne dyski powstają, gdy kawałki lodu skupiają się w miejscach występowania wirów rzecznych. Najczęściej spotyka się je w chłodnym klimacie krajów skandynawskich i w Ameryce Północnej.

 

Formacja widoczna na zdjęciach z Westbrook zaskakuje jednak swoim rozmiarem. Ma 100 jardów średnicy, czyli mierzy ponad 90 metrów. W innych miejscach na świecie obserwowano niejednokrotnie podobne formy lodu rzecznego, jednak miały one znacznie mniejsze rozmiary i wyglądem przypominały naleśniki. 

 

Urząd miejski w Westbrook napisał na swojej stronie, że lodowy dysk przyciągnął uwagę wielu światowych redakcji. Hydrologiczna sensację pokazał na żywo popularny program "Good Morning America" w telewizji ABC. Burmistrz  Mike Sanphy zaprosił wszystkich zainteresowanych do odwiedzania miasta. Miasto poinformowało, że rzadką krę na rzece Presumpscot najlepiej obserwować z okolic ulicy Ash Street, bulwaru River Bank albo za siedzibą lokalnego oddziału Bank of America.

 

W środę magistrat w Westbrook poinformował na Facebooku, że po południu krąg kry przestał się obracać i przymarzł do przybrzeżnej warstwy lodu.

 

City of Westbrook, Maine

 

 

Westbrook, Maine Ice Disk - Presumpscot River from City of Westbrook, Maine on Vimeo.

 

mta/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie