Koniec z tzw. prankami. YouTube zabrania publikacji filmów z wyzwaniami i niebezpiecznymi żartami

Technologie
Koniec z tzw. prankami. YouTube zabrania publikacji filmów z wyzwaniami i niebezpiecznymi żartami
MaxPixel/CC0 Public Domain

"Wyzwań, które są zagrożeniem dla życia" i "żartów, które sprawiają, że ofiary boją się, że są w niebezpieczeństwie" - między innymi takich treści nie można już zamieszczać w YouTube. Serwis internetowy zaktualizował zasady dotyczące publikowania niebezpiecznych i szkodliwych treści w odpowiedzi na publikowane nagrania z coraz groźniejszymi wyzwaniami, np. zjadaniem kapsułek do prania.

Nowe wytyczne zostały dodane do regulaminu we wtorek.

 

Niedozwolone żarty o śmierci rodziców

 

"Niedawno informowaliśmy o aktualizacji naszych zasad dotyczących niebezpiecznych wyzwań i żartów. Wyzwania, które niosą ze sobą widoczne ryzyko śmierci, nie są dozwolone w YouTube" - poinformował serwis.

 

"Nie zezwalamy również na publikowanie treści przedstawiających wyzwania stanowiące bezpośrednie ryzyko obrażeń lub uszkodzeń ciała, w których bierze udział dziecko" - podał YouTube w komunikacie.

 

Zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci dotyczą też zdrowia psychicznego. Żartem, który przekracza linię, byłoby według należącego do Google serwisu np. okłamanie dziecka, że któreś z rodziców zmarło.

 

Cytaty dozwolone

 

Wyjątkiem od tej reguły będą filmy, w których prezentacja niebezpiecznych zachowań ma inny cel niż rozrywkowy, czyli "charakter przede wszystkim edukacyjny, dokumentalny, naukowy lub artystyczny".

 

"Przykładowo reportaż o ryzyku, jakie niosą zabawy z podduszaniem, byłby prawdopodobnie do zaakceptowania. Publikowanie wyjętych z kontekstu klipów z tego samego reportażu - już nie". 

 

Dokładne wytyczne można przeczytać tutaj

 

Serwis dał użytkownikom dwa miesiące na usunięcie treści, które będą objęte zakazem, zanim zacznie on w pełni obowiązywać. 

 

Zadanie z zamkniętymi oczami

 

Niedawno media w Stanach Zjednoczonych obiegły historie osób, które wykonywały różne czynności z zasłoniętymi oczami. Inspiracją był dla nich film "Nie otwieraj oczu" ("Bird Box"), hit platformy streamingowej Netflix. Bohaterka filmu jest zmuszona do wykonywania codziennych czynności z zasłoniętymi oczami, aby uniknąć śmiertelnego zagrożenia.

 

Jednak internauci, którzy m.in. jeździli samochodami po drogach publicznych z opaską na oczach sami spowodowali sytuacje, które zagrażały życiu i zdrowiu innych użytkowników.

 

Nastolatek zainspirowany filmem "Nie otwieraj oczu" (tytuł ang. - "Bird Box") spowodował w USA wypadek. Tłumaczył, że chciał ukończyć filmowe wyzwanie. Uczestnicy zderzenia nie odnieśli obrażeń.

 

Wcześniej w serwisie YouTube i na Facebooku użytkownicy zamieszczali m.in. filmy z "wyzwaniem" polegającym na zjadaniu kapsułek do prania.

mta/hlk/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie