Kenia: do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na hotel w Nairobi

Świat
Kenia: do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na hotel w Nairobi
EPA/DAI KUROKAWA

Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku terrorystów z somalijskiej organizacji al-Szabab na hotel w stolicy Kenii - poinformował w środę szef kenijskiej policji Joseph Boinnet. 28 rannych osób jest w szpitalu. Zlikwidowano wszystkich napastników.

- Informujemy, że odnaleźliśmy w miejscu ataku sześć kolejnych ciał; zmarł też ciężko ranny policjant - powiedział Boinnet.

 

Podał też, że wśród ofiar śmiertelnych jest 16 Kenijczyków, Amerykanin i Brytyjczyk oraz trzy osoby pochodzące z Afryki, których narodowość nie została potwierdzona.

 

Według szefa policji 28 osób przebywa w szpitalu; nie podał jednak, jaki jest ich stan. Poinformował również, że aresztowano dwie osoby podejrzane o współpracę z zamachowcami. Wcześniej prezydent Kenii Uhuru Kenyatta poinformował w oświadczeniu o zakończeniu 20-godzinnego koszmaru w kompleksie hotelowym.

 

- Zakończyła się operacja przeprowadzona przez siły bezpieczeństwa, terroryści zostali wyeliminowani - powiedział.

 

Nie podał, ilu było napastników, lecz telewizja CCTV pokazała ciała pięciu ubranych na czarno osób, z granatami u pasa.

 

We wtorek około 15 miejscowego czasu (13 czasu polskiego) zaatakowany został w Nairobi luksusowy hotel DusitD2 oraz inne budynki wchodzące w skład kompleksu biurowego 14 Riverside Drive. Mieszczą się tam wschodnioafrykańskie przedstawicielstwa wielu międzynarodowych koncernów, m.in. Colgate Palmolive, Reckitt Benckiser, Pernod Ricard, Dow Chemical i SAP.

 

Według relacji mediów atak rozpoczął się od detonacji ładunków wybuchowych umieszczonych w zaparkowanym na terenie samochodzie, po czym do hotelu wdarła się grupa 4-6 terrorystów. Jeden z nich miał być zamachowcem samobójcą.

 

W oświadczeniu organizacja al-Szabab napisała, że atak na hotel i kompleks biurowy w Nairobi jest odwetem za decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

 

Kompleks 14 Riverside Drive, w skład którego wchodzi hotel DusitD2, jest oddalony o niespełna dwa kilometry od centrum handlowego Westgate Shopping Mall, które w 2013 roku również zostało zaatakowane przez bojowników al-Szabab. Zginęło wówczas 69 osób oraz czterech terrorystów. Ta sama organizacja przeprowadziła również inny zamach na terenie Kenii - atak na uniwersytet Garissa w 2015 roku; zginęło wtedy 147 osób, w większości byli to studenci.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie