Olbrzymie lawiny schodzą w austriackich Alpach. Opady śniegu największe od stu lat

Świat
Olbrzymie lawiny schodzą w austriackich Alpach. Opady śniegu największe od stu lat
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Opady śniegu w ubiegłych 15 dniach były w poszczególnych rejonach Austrii większe od tych, które notowano tam w ostatnim dziesięcioleciu lub nawet stuleciu. W wielu rejonach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Zejście jednej z lawin - w rejonie Pfunds w Austrii - nagrała Erika Krinner. Jej film cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

Opady powinny się w najbliższych dniach zmniejszyć, ale zagrożenie lawinowe jest nadal duże. Podobnie jak w polskich Tatrach, obowiązuje tam czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

 

Lawinę, która zeszła w rejonie Pfunds w Austrii nagrała Erika Krinner. 

 


Ofiarą lawin w Austrii stał się we wtorek 24-letni czeski narciarz, zasypany na stoku szczytu Ankogel w Karyntii. Według policji był to pracujący w tym regionie instruktor narciarski, który wraz ze swym przybyłym na urlop ojcem udał się na skiturową wycieczkę poza oficjalnie dostępnymi trasami zjazdowymi.


Obaj narciarze byli dobrze wyekwipowani, również w przeciwlawinowe nadajniki sygnałów. Ojciec, który nie znalazł się w zasięgu lawiny, podniósł alarm. Przybyli na pomoc pracownicy pobliskiej kolejki linowej Ankogelbahn odkopali zasypanego, ale próby reanimowania go okazały się bezskuteczne.

 

Trwają poszukiwania ciała niemieckiego narciarza 


Kontynuowane we wtorek poszukiwania ciała ostatniego spośród czterech niemieckich narciarzy, którzy zginęli w sobotę w lawinie w miejscowości Lech am Arlberg w kraju związkowym Vorarlberg na zachodzie Austrii, nie przyniosły na razie rezultatu - poinformowała policja. 


Nikt nie ucierpiał natomiast w następstwie potężnej lawiny, która we wtorek około godziny 1 w nocy częściowo zasypała dwa obiekty hotelowe w Ramsau am Dachstein w austriackiej Styrii - powiedział na konferencji prasowej burmistrz tej miejscowości Ernst Fischbacher.


- Dzisiejsze zejście lawiny przewyższyło naszą pochodzącą z doświadczenia skalę ocen. Szczęśliwie zdarzyło się, że lawina nie zeszła cztery godziny wcześniej, gdy wszyscy goście siedzieli przy kolacji - zaznaczył obecny również na konferencji prasowej członek styryjskiej krajowej komisji lawinowej Heribert Eisl.

 

Władze ostrzegają przed dalszymi opadami śniegu

 

Władze ostrzegają przed dalszymi opadami śniegu również w Niemczech i Szwajcarii. Z powodu zwiększonego ryzyka lawinowego proszą o ostrożność i kontrolowanie grubości pokrywy śnieżnej na dachach domów.

 

Sposób na radzenie sobie z lawinami znaleźli Szwajcarzy i Słowacy. Wyzwalają prewencyjnie lawiny za pomocą ładunków wybuchowych. Jedną z takich wywołanych sztucznie lawin - po szwajcarskiej stronie nad Grimentz - uwieczniono na filmie udostępnionym przez Meteo-Alpes.

 

grz/luq/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze