Nie wiadomo, czy działa nocna prohibicja w Krakowie

Polska
Nie wiadomo, czy działa nocna prohibicja w Krakowie
Google Street View

Kwestia wykonania uchwały po wyroku sądu nie jest oczywista - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie Anna Szkodzińska. WSA uznało, że uchwała zakazująca sprzedaży alkoholu w centrum Krakowa nocą jest nieważna, ale nie wydał orzeczenia o jej wstrzymaniu.

Rzecznik straży miejskiej w Krakowie Marek Anioł napisał w komunikacie, że w związku ze stanowiskiem Urzędu Miasta Krakowa w sprawie nocnej sprzedaży alkoholu w centrum miasta, dyżurni straży miejskiej w chwili otrzymania zgłoszenia o sprzedaży alkoholu na terenie Dzielnicy I w godz. 22-6 będą w te miejsca kierować patrole. "Ubiegłej nocy takie zgłoszenia do nas nie wpłynęły" - zaznaczył rzecznik.

 

Uchwałę radnych Krakowa o zakazie sprzedaży alkoholu (przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży) w centrum miasta w godz. 22-6 zaskarżył prywatny przedsiębiorca. Do czasu wyroku obowiązywało wstrzymanie wykonania uchwały. Wyrok ws. uchwały zapadł we wtorek. WSA uznał, że uchwała jest nieważna, ale nie wydał orzeczenia o wstrzymaniu wykonania uchwały. W rezultacie powstała niejasność co do tego, czy od wtorku sprzedawcy mogą w nocy sprzedawać alkohol przeznaczony poza miejscem spożycia, czy też nie.

 

Urząd Miasta Krakowa stoi na stanowisku, że uchwała weszła w życie i zakaz powinien obowiązywać. Z kolei strona skarżąca uważa, że postanowienia uchwały nie obowiązują, więc sprzedaż jest legalna.

 

Wtorkowy wyrok WSA nie jest prawomocny.

 

Brak rzetelnego uzasadnienia uchwały

 

WSA we wtorek ocenił, że uchwała sama w sobie nie narusza zasady wolności działalności gospodarczej, ale nie została odpowiednio, rzetelnie uzasadniona. Według sądu Rada Miasta Krakowa nie umotywowała należycie pozytywnego wpływu ograniczenia na porządek publiczny i bezpieczeństwo w Dzielnicy I. Dodatkowo w ocenie sądu zakaz wprowadzony tylko w jednej dzielnicy narusza zasadę równości wobec innych dzielnic miasta. Rada Miasta Krakowa ma też zapłacić skarżącemu przedsiębiorstwu 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

Z kolei rzeczniczka prasowa WSA w Krakowie Anna Szkodzińska powiedziała , że "kwestia wykonania uchwały po wyroku sądu nie jest oczywista". - Stosowne przepisy wymagają interpretacji, której dokona zapewne sąd rozpoznając w najbliższych dniach wniosek pełnomocnika skarżących o wstrzymanie wykonania uchwały - wyjaśniła.

 

Jak podkreśliła, sprawę komplikuje fakt, że uchwała jest aktem prawa miejscowego, w którym datę wejścia w życie określono na 27 grudnia 2018 r., a więc przed ogłoszeniem wyroku. 15 listopada 2018 WSA wstrzymał wykonanie uchwały, a nie samą uchwałę.

 

Według radnych Krakowa uchwała została podjęta na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz jest spójna z gminnym programem profilaktyki. Radni, którzy wnieśli projekt uchwały pod obrady, argumentowali, że prowadzenie nieograniczonej czasowo sprzedaży alkoholu negatywnie wpływa na bezpieczeństwo. Uzasadniali także, że na działalność całodobowych sklepów skarżą się mieszkańcy.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie