"Wyspiański nieznany" do odkrycia na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Kultura

Wyspiański jest wieczny, Wyspiański jest kochany, Wyspiański jest wciąż nieznany i tajemniczy - mówił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarta została wystawa "Wyspiański. Nieznany", na której prezentowany jest księgozbiór artysty, druki graficzne jego autorstwa i pierwsze wydania jego dramatów.

Podczas wernisażu minutą ciszy uczczono pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

Wicepremier Gliński podkreślił, że otwarta w listopadzie 2017 r. wystawa była bardzo oczekiwana i odniosła wielki sukces. Muzeum Narodowe w Krakowie myśli o tym, żeby stworzona została wystawa stała poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu i te myśli są wspierane także myślami w Warszawie. Poważnie podchodzimy do tych planów i projektów - zapewnił.

 

"Wyspiański. Nieznany" to nowa odsłona trwającej w MNK od ponad roku monograficznej ekspozycji poświęconej artyście, którą obejrzało ją już ponad 210 tys. widzów.

 

Teraz zwiedzający zobaczą księgozbiór artysty, jego projekty graficzne i mogą przekonać się, jak Wyspiański wpłynął na rozwój polskiej książki i typografii. Po raz pierwszy publicznie prezentowany jest pastel "Autoportret artysty" z 1897 r. Obraz zakupiony do zbiorów krakowskiego muzeum dzięki dotacji MKiDN jesienią zeszłego roku był wcześniej znany tylko z fotografii i wzmiankowany w publikacjach o Stanisławie Wyspiańskim. Na wystawie można zobaczyć także "Portret dr. Jana Raczyńskiego" oraz "Macierzyństwo" z 1904 r. wypożyczone ze zbiorów prywatnych, a zakupione na aukcji za rekordową sumę ponad 4 mln zł.

 

PAP/Jacek Bednarczyk

 

Prezentowany księgozbiór Wyspiańskiego składa się z dwóch części: biblioteki wujostwa Stanisława Wyspiańskiego Janiny i Kazimierza Stankiewiczów oraz z książek nabytych przez samego Wyspiańskiego. Prawie wszystkie są podpisane na okładce ręką artysty i datowane.

 

- To wystawa nieoczywista i dużo trudniejsza niż jej pierwsza odsłona - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Podkreślił, że księgozbiór artysty jest pokazywany publiczności po raz pierwszy. "Wyspiański. Nieznany" także dlatego, że po raz pierwszy pokazujemy szerokiej publiczności nigdy nieeksponowane dzieła z kolekcji prywatnych, najnowsze zakupy dla naszego muzeum oraz dzieła z innych instytucji, którym serdecznie dziękuję za ich udostępnienie - dodał.

 

PAP/Jacek Bednarczyk

 

 

Ekspozycja potrwa do 5 maja. Jej otwarciem Muzeum inauguruje przypadający w tym roku jubileusz 140-lecia.

 

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem, grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów. Sławę przyniosło mu "Wesele" - dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie