Światowy Kongres Żydów: atak na Adamowicza, to napaść na wszystkie wartości tolerancji

Polska
Światowy Kongres Żydów: atak na Adamowicza, to napaść na wszystkie wartości tolerancji
Polsat News

Światowy Kongres Żydów (WJC) potępił w poniedziałek morderstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Szef organizacji Ronald S. Lauder podkreślił, że polityk sprzeciwiał się skrajnie prawicowemu ekstremizmowi, a atak na niego to napaść na wartości tolerancji.

"Światowy Kongres Żydów jest zszokowany i zaniepokojony przerażającym atakiem" na Adamowicza - powiedział cytowany w komunikacie prezes WJC, przekazując kondolencje bliskim zmarłego.

 

Lauder podkreślił, że zamordowany polityk stanowił "wiodący głos sprzeciwu wobec skrajnie prawicowego ekstremizmu oraz był orędownikiem równych praw i bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli Polski". "Był prawdziwym przyjacielem żydowskiej społeczności, głośno i wyraźnie wypowiadając się przeciw antysemityzmowi w Polsce" - zauważył.

 

"Straszliwe morderstwo"

 

W ocenie Laudera napaść na Adamowicza "nie była tylko atakiem na prezydenta, ale na wszystkie wartości tolerancji".

 

"Mamy głęboką nadzieję, że to straszliwe morderstwo nie odwiedzie zwolenników demokracji i akceptacji od tego, by nadal byli oddani wartościom, które Adamowicz głosił w swoim życiu i karierze, oraz promowali je" - podkreślił przewodniczący WJC.

 

 

Atakiem na prezydenta Gdańska "wstrząśnięta" jest również ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

 

"Wraz z całym personelem Ambasady jestem wstrząśnięta śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Niech spoczywa w pokoju. Składam kondolencje jego rodzinie oraz mieszkańcom Gdańska, którzy niedawno ponownie wybrali go na Prezydenta swojego miasta" - możemy przeczytać na Twitterze Ambasady Izraela.

 

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. W niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który wtargnął na scenę podczas finału WOŚP.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie