Przedsiębiorcy się umówili i podzielili rynek. PKS w Pile ma zapłacić 95 tys. zł kary

Biznes
Przedsiębiorcy się umówili i podzielili rynek. PKS w Pile ma zapłacić 95 tys. zł kary
Facebook/PKS Piła

Dwóch przedsiębiorców podzieliło między sobą rynek lokalnych przewozów pasażerskich. Inicjatorem porozumienia był PKS w Pile (woj. wielkopolskie) - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za naruszenie konkurencji na spółkę nałożono karę w wysokości ponad 95 tys. zł.

UOKiK poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające po zawiadomieniu przedsiębiorcy działającego pod nazwą Rafbus w Miasteczku Krajeńskim (woj. wielkopolskie).


"Zarzucił on swojemu konkurentowi - Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej w Pile (PKS) wykorzystywanie pozycji dominującej na lokalnym rynku autobusowych przewozów pasażerskich. Analiza UOKiK pokazała, że PKS nie stosowało zarzucanej praktyki. Urząd stwierdził natomiast inne działanie, którego zakazuje prawo antymonopolowe. PKS podzieliło rynek razem z podmiotem, który złożył skargę, czyli Rafbusem" - czytamy w komunikacie.

 

"Ustalili, na których trasach będą prowadzili działalność"


Prezes UOKiK Marek Niechciał tłumaczy, że z ustaleń urzędu i informacji przekazanych przez zawiadamiającego wynika, iż przedsiębiorcy spotykali się w siedzibie PKS i ustalili, na których trasach będą prowadzili działalność, tak aby nie konkurować ze sobą. "Mieli tym samym możliwość stosowania wyższych cen biletów na podzielonych kierunkach niż w przypadku wzajemnej rywalizacji o pasażerów" - przekazał Niechciał.


UOKiK wyjaśnił, że zmowa dotyczyła połączeń w powiecie pilskim. "Zgodnie z ustaleniami, Rafbus zrezygnował ze świadczenia usług na swojej nowej linii Rzadkowo-Kaczory-Piła, a w zamian za to PKS wycofał się z przewozów na odcinku Białośliwie-Miasteczko Krajeńskie. Niedozwolone porozumienie trwało w latach 2015-2017" – głosi komunikat.

 

Zmowę zainicjował PKS Piła


Zmowę zainicjował PKS. "Spółka wywierała presję na Rafbus grożąc obniżką cen własnych biletów, która utrudni działalność przedsiębiorcy i może go wyeliminować z rynku. Urząd nałożył karę finansową w wysokości ponad 95 tys. zł na Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Pile. Drugi uczestnik zmowy - Rafbus uniknął sankcji pieniężnej" - wyjaśnia UOKiK.


UOKiK m.in. wziął pod uwagę, że Rafbus, choć nieświadomie, to dobrowolnie przekazał informacje o niedozwolonym porozumieniu. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.


Za naruszenie prawa konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar - leniency. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

grz/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!