J. Kaczyński: PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska

Polska
J. Kaczyński: PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska
PAP/Radek Pietruszka

Ostatnie wybory samorządowe dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi; w związku z tym PiS podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Wybory prezydenta Gdańska niespełna trzy miesiące temu dały jednoznaczne zwycięstwo śp. Pawłowi Adamowiczowi. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w nadchodzących wyborach uzupełniających" - głosi przekazane we wtorek oświadczenie prezesa PiS.

 

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w centrum miasta przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Miał 53 lata.

 

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę.

 

W samorządzie gdańskim Paweł Adamowicz zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W 1998 r. po raz pierwszy został prezydentem Gdańska i na funkcję tę wybierany był przez kolejne 20 lat.

 

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych Paweł Adamowicz został po raz szósty prezydentem Gdańska. Wygrał w II turze uzyskując 64,80 proc. głosów i pokonując kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego.

 

- To dobry gest, którego się spodziewałem. Sądzę, że wynik wyborów byłby podobny do ostatniego, ale to mile, że będziemy to robić w sposób nieantagonistyczny. Kampania będzie mogła być pozytywna i spokojnie będziemy kontynuować naszą misję - skomentował decyzję prezesa PiS Jacek Bendykowski, wieloletni radny Gdańska, prezes Fundacji Gdańskiej, a prywatnie przyjaciel Pawła Adamowicza.

 

maw/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie