W wieku 97 lat zmarł wybitny chopinolog prof. Mieczysław Tomaszewski

Polska
W wieku 97 lat zmarł wybitny chopinolog prof. Mieczysław Tomaszewski
PAP/Jacek Bednarczyk

W poniedziałek w wieku 97 lat zmarł wybitny chopinolog i znawca muzyki romantycznej prof. Mieczysław Tomaszewski – poinformował Urząd Miasta Krakowa (UMK). Profesor był honorowym obywatelem miasta Krakowa.

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci niezwykle zasłużonego krakowianina, prof. Mieczysława Tomaszewskiego” – napisał w komunikacie UMK. W związku ze śmiercią profesora od poniedziałku do dnia pogrzebu przed budynkami Urzędu Miasta Krakowa i spółek miejskich zostały powieszone flagi biało-niebieskie z kirem.

 

To niepowetowana strata dla polskiej nauki - oświadczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do informacji o śmierci prof. Mieczysław Tomaszewskiego. "Smutna wiadomość. Dziś odszedł od nas Profesor Mieczysław Tomaszewski, wybitny muzykolog, wielki humanista. Niepowetowana strata dla polskiej nauki" - napisał Gowin na Twitterze.

 

 

Mieczysław Tomaszewski urodził się w Poznaniu, gdzie w wieku 11 lat rozpoczął naukę muzyki. W czasie II wojny światowej zgłosił się do Wojska Polskiego, był internowany, zdołał zbiec z obozu.

 

Od 1946 r. do 1952 r. współorganizował życie muzyczne i literackie w Bydgoszczy. Równocześnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był też dyrektorem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

 

Od 1952 r. jest związany z Krakowem. Początkowo był tu redaktorem merytorycznym w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Później został redaktorem naczelnym i dyrektorem tej instytucji. Prof. Tomaszewski był inicjatorem wielu serii wydawniczych i antologii m.in. tomów Biblioteki Chopinowskiej PWM czy 70-tomowej edycji Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

 

W 1959 r. został wykładowcą (od 1971 jako docent, od 1989 - profesor) Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego (1968-1996) oraz Zespołem Analizy i Interpretacji Muzyki (1976-1986), które powołał do życia. Prowadził też zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Prof. Tomaszewski napisał ponad 20 książek oraz ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju oraz za granicą. Uczony opracował tzw. metodę integralnej interpretacji dzieła muzycznego, czyli postrzegania go jako wieloaspektowej całości, biorąc pod uwagę m.in. kolejne fazy jego powstawania od koncepcji twórczej, kontekstu kulturowego, przez sam "materiał muzyczny", czyli nuty, aż do wykonania i krytyki utworu.

 

Za swoją działalność prof. Tomaszewski otrzymał wiele nagród - wśród nich jest Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i złoty medal Gloria Artis. Profesor ma tytuł Koryfeusza Polskiej Muzyki oraz doktoraty honoris causa m.in. Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Z okazji 95. urodzin prof. Mieczysława Tomaszewskiego Instytut stworzył jego filmowy portret – 30-minutowy film dokumentalny pt. Imperatyw.

 

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze