Protest nauczycieli w Szczecinie. Problem z kadrą ma coraz więcej szkół i przedszkoli

Polska
Protest nauczycieli w Szczecinie. Problem z kadrą ma coraz więcej szkół i przedszkoli
Pixabay/Taken

W 21 z 41 szkół podstawowych w Szczecinie jest problem z kadrą nauczycielską, 14 z 52 przedszkoli działa w ograniczonym zakresie - informuje w poniedziałek "Głos Szczeciński". To efekt zaostrzenia przez nauczycieli akcji protestacyjnej. Placówki zapewniają uczniom zajęcia. ale władze miasta apelują do rodziców, aby zorganizowali dzieciom opiekę w miarę możliwości we własnym zakresie.

Od kilku dni w Szczecinie dyrektorzy kolejnych placówek zgłaszają magistratowi trudności z zapewnieniem odpowiedniej opieki swoim podopiecznym. Powodem jest nieobecność nauczycieli, którzy z różnych powodów nie stawiają się w pracy. Jest to związane z ogólnopolską akcją protestacyjną pracowników oświaty, którzy domagają się podwyżek płac.

 

Władze Szczecina apelują do rodziców, by w miarę możliwości zorganizowali dzieciom opiekę we własnym zakresie. Proszą, aby do szkół i przedszkoli przyprowadzać tylko te dzieci, których rodzice nie są w stanie zapewnić im żadnej innej opieki.

 

- Jako organ prowadzący szkoły zostaliśmy postawieni w bardzo trudnej sytuacji - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - Z naszej strony możemy jedynie przeprosić rodziców za zaistniałą sytuację - dodał.

 

W ubiegłym tygodniu w Szczecinie protestowały trzy przedszkola. Akcja protestacyjna w szczecińskich placówkach oświatowych zaostrzyła się w poniedziałek.

 

Kuratorium zapowiedziało kontrole

 

Jak informuje "Głos Szczeciński" od początku tygodnia na 52 przedszkola publiczne 14 działa w ograniczonym zakresie. Problem z kadrą nauczycielską występuje w 21 na 41 szkół podstawowych. Utrudnienia są również w szkołach ponadpodstawowych. Na 33 placówki, w trzech protestują nauczyciele. Problem nie występuje w żadnej z 11 placówek specjalnych.

 

"W związku z dużą absencją nauczycieli, w szkole są organizowane zajęcia opiekuńcze. Prosimy codziennie sprawdzać wiadomości na komunikatorze idziennik i stronie internetowej szkoły" - informuje rodziców uczniów na swojej stronie internetowej Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza.

 

W szkole pojawiło się jednak kilkoro uczniów i przedszkolaków.

 

Dyrektorzy szkół, w których brakuje w poniedziałek nauczycieli, informują, że uczniom zapewniono zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

 

Kuratorium oświaty zapowiedziało kontrole w szkołach, w których zajęcia nie odbywają się zgodnie z planem lekcji.

dk/ Głos Szczeciński, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie