"Smutek i żal ściskają gardło". Politycy żegnają prezydenta Adamowicza

Polska

"Żegnaj, Przyjacielu", "Byłeś wyjątkowym człowiekiem.", "Gdy brakuje słów, pozostaje modlitwa" - w taki sposób świat polityki komentuje informację o śmierci Pawła Adamowicz. Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem w niedzielę podczas finału WOŚP.

O swoim wsparciu dla rodziny zmarłego zapewnił na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Prezydent Paweł Adamowicz odszedł. Łączę się żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego. Wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić." - napisał. 

"Zabójstwo Prezydenta Pawła Adamowicza jest dla nas wszystkich ogromną tragedią. To wielkie zło, które budzi potępienie, wielki smutek i żal. Najgłębsze wyrazy współczucia dla pogrążonej w rozpaczy Rodziny. Pokój Jego duszy." - napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Wyrazy głębokiego żalu i współczucia kieruję do rodziny, bliskich i pracowników" - zapewnił na Twiiterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.  

"Zmarł Paweł Adamowicz Prezydent Gdańska. Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać Panie." - napisał Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu" -  zapewnił Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej. 

Solidarni z rodziną i poruszeni tragedią są także zagraniczni politycy.  

 

"Jestem zdruzgotany wiadomością o śmierci Pawła Adamowicza. Cóż za bezsensowna przemoc. Myślami i modlitwą jestem z jego bliskimi i przyjaciółmi. Będziemy za Tobą tęsknic, w Gdańsku, Polsce, Europie." - wyrazy współczucia przekazał Frans Timmermans.

"Morderstwo Pawła Adamowicz głęboko mną wstrząsnęło. Prezydent Gdańska padł ofiarą tchórzliwego ataku. Gdańsk traci zdolnego prezydenta, Polska wielkiego polityka, a Europa traci pewnego siebie i przekonującego Europejczyka. Jestem bardzo smutny." - napisał wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz.  

 

 

"Jestem głęboko zasmucony przez tragiczne odejście Pawła Adamowicza, który wczoraj został brutalnie zaatakowany. Nasze myśli są z rodziną i przyjaciółmi, jesteśmy solidarni z mieszkańcami Gdańska" - napisał Manfred Weber, niemiecki europoseł. 

Prezydenta Adamowicza żegnają także szefowie polskich resortów. 

 

"Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie ..." -  napisał Joachim Brudzyński, szef MSWiA. 

"Wyrazy szczerego współczucia dla rodziny i bliskich Pawła Adamowicza, Prezydenta Gdańska. Brak słów w obliczu takiej tragedii. Niespodziewana strata. Łączmy się w modlitwie" - Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz [*] Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" - napisał Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

 

 

"R.I.P." - tak żegna prezydenta Adamowicza Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

O swoim głębokim żalu informują też szefowie partii politycznych.

 

"Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata" - przekazała na Twitterze słowa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. 

"Smutek i żal ściska mi gardło. Pawle, zawsze pozostaniesz w naszych sercach. Byłeś wyjątkowym człowiekiem." - napisał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

"Gdy brakuje słów, pozostaje modlitwa. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci..." - napisał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.  

"Wyrazy współczucia i wsparcia dla rodziny, przyjaciół, wszystkich Polaków, którzy w ostatnich godzinach byli myślami i sercami przy Prezydencie Gdańska." - zapewniła Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. 

 

"Ogromny ból i niedowierzanie. Odszedł od nas Prezydent Adamowicz. Najszczersze wyrazy kondolencji dla rodziny i bliskich Prezydenta. W naszej pamięci pozostanie pogodnym, silnym człowiekiem, świetnym Prezydentem Gdańska o wielkim sercu." - napisał Ryszard Petru z partii Teraz!

 

- Zastąpienie takiego człowieka jak Paweł Adamowicz na stanowisku prezydenta Gdańska, będzie bardzo trudne - powiedział korespondentce Polsat News w Brukseli Dorocie Bawołek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

 

 

- Paweł Adamowicz był jednym z najlepszych prezydentów miast w Polsce, był wielkim patriotą i Europejczykiem - powiedziała unijna komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbieta Bieńkowska.

 

 

- Mimo że byliśmy rywalami, potrafiliśmy ze sobą spokojnie rozmawiać - wspominał Pawła Adamowicza eurodeputowany Jarosław Wałęsa w rozmowie z Polsat News. 

 

 

Prezydenta Adamowicza wspominają także prezydent Lech Wałęsa, premier Beata Szydło i Ewa Kopacz. 

 

 

 

Tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska na antenie Polsat News wspominali jego przyjaciele, opozycjoniści w czasów PRL, Maciej Grzywaczewski oraz Aleksander Hall.

 

- To jest tak jakby zabiło się serce miasta - powiedział Grzywaczewski.

 

 

 

- Straciliśmy wielkiego Polaka - stwierdził natomiast Aleksander Hall.

 

 

 

- Gdańszczanie mogą być dumni z takiego prezydenta - powiedział w Polsat News prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

 

 

Z rodziną zmarłego jednoczą się również prezydenci innych miast: Rafał Trzaskowski (Warszawa), Marcin Krupa (Katowice), Rafał Bruski (Bydgoszcz), Hanna Zdanowska (Łódź) oraz Robert Biedroń, były prezydent Słupska.

 

 

 

pgo/ml/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie