Dzisiaj spotkanie prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym

Polska
Dzisiaj spotkanie prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym
PAP/Piotr Nowak

Aktywność Polski na rzecz pokoju międzynarodowego, NATO jako główne ogniwo więzi transatlantyckiej, gospodarka jako cel dyplomacji, przyszłość UE - to główne kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w poniedziałek podczas spotkania noworocznego z Korpusem Dyplomatycznym.

Spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki Agaty Kornhauser-Dudy z Korpusem Dyplomatycznym odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Pałacu Prezydenckim.

 

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Andrzej Duda w swoim wystąpieniu przed korpusem zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce podsumuje rok 2018 w polityce zagranicznej, a także przedstawi główne kierunki swojej aktywności dyplomatycznej w obecnym roku.

 

Prezydent podkreśli po pierwsze, mówił Szczerski, że rok 2019 to stulecie odrodzonej polskiej dyplomacji, bo to w 1919 roku Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z większością krajów świata. - W tym roku będzie wiele wydarzeń dotyczących setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z poszczególnymi krajami. To będzie takie całoroczne święto polskiej dyplomacji i prezydent będzie patronował wielu działaniom z tym związanym - dodał prezydencki minister.

 

Szczerski zaznaczył, że w 2019 r. Polska będzie też "gospodarzem międzynarodowych wydarzeń związanych z sytuacją międzynarodową". Jednym z nich będzie lipcowy szczyt procesu berlińskiego w Poznaniu - inicjatywy grupy państw UE (Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania) służącej wspieraniu integracji z Unią Europejską sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Serbii, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii, Albanii oraz Bośni i Hercegowiny.

 

Polska będzie też współgospodarzem razem ze Stanami Zjednoczonymi spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Szczerski poinformował, że prezydent spotka się z uczestnikami konferencji, a także odbędzie szereg spotkań bilateralnych.

 

Jak mówił prezydencki minister, Andrzej Duda w wystąpieniu nawiąże do tegorocznych rocznic historycznych "i z nich będzie wyprowadzał główne kierunki dyplomacji Polski". - Po pierwsze działanie na rzecz międzynarodowego pokoju w organizacjach międzynarodowych, bo to jest rok 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, a także wydarzeń z nią związanych takich jak wybuch Powstania Warszawskiego czy bitwa pod Monte Cassino - mówił Szczerski.

 

Zaznaczył, że prezydent będzie też mówił o przyszłości Unii Europejskiej, nawiązując do przypadającej w tym roku 450-rocznicy Unii Lubelskiej. - Prezydent nawiąże do hasła "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej", które Jan Paweł II wygłosił na Pałacu Świętego Piotra (w 2003 roku) - powiedział szef gabinetu prezydenta.

 

Unia lubelska została podpisana w lipcu 1569 pomiędzy Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim na sejmie walnym w Lublinie. W odróżnieniu od poprzednich porozumień, wiążących oba państwa tylko osobą władcy (unia personalna), była to unia realna, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, państwo ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną; zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

 

- Prezydent będzie mówił też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem w kontekście 20. rocznicy członkostwa Polski do NATO (1999 r.) oraz 70. rocznicy powstania Paktu Północnoatlantyckiego 1949 r.). Poruszy ponadto kwestie ekonomiczne; prezydent będzie podejmował w tym roku też wiele działań w tej dziedzinie - dodał Szczerski. Andrzej Duda planuje m.in. w tym roku wizytę gospodarczą w Stanach Zjednoczonych.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie