Ekologiczna niedziela w Rzymie. Wieczne Miasto walczy ze smogiem

Świat
Ekologiczna niedziela w Rzymie. Wieczne Miasto walczy ze smogiem
Flickr/Martin Stiburek/CC BY-ND 2.0

Ekologiczną niedzielę ogłosiły władze Rzymu i wprowadziły zakaz jazdy większości samochodów przez prawie cały dzień. W Wiecznym Mieście w ostatnich dniach smog podniósł się do poziomu krytycznego.

Zgodnie z rozporządzeniem władz stolicy Włoch zakaz ruchu samochodów obowiązywać będzie w godzinach od 7.30 do 12.30 i od 16.30 do 20.30. Dotyczy niemal wszystkich pojazdów w wyjątkiem tych z silnikiem benzynowym Euro 6, elektrycznych i hybrydowych, a także na metan i gaz płynny LPG.

 

Mandat za złamanie zakazu wynosi 164 euro.

 

Ta pierwsza w tym roku niedziela bez samochodu, którą - jak się podkreśla- wymusił stan zanieczyszczenia powietrza budzi protesty handlowców, bo przypada w drugi weekend zimowych wyprzedaży.

 

Uwrażliwianie mieszkańców

 

Rzymski dziennik "Il Messaggero" cytuje wypowiedzi przedstawicieli branży handlowej, którzy mówią, że opracowując kalendarz dni bez samochodu należy brać pod uwagę także zainteresowanie klientów okazjami w sklepach oraz potrzebami ich właścicieli. - Poniesiemy duże straty- podkreślają kupcy.

 

Zarząd miasta wyjaśnił zaś, że celem zakazu ruchu jest ograniczenie coraz bardziej dotkliwej emisji trujących substancji i uwrażliwienie mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska.

 

Dodatkowo zarządzono, że urządzenia grzewcze w budynkach nie mogą być nastawione na temperaturę wyższą niż 18 stopni.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie