W. Brytania: policja zatrzymała kierowcę ciężarówki z 27 migrantami

Świat
W. Brytania: policja zatrzymała kierowcę ciężarówki z 27 migrantami
pixaby/zdjęcie ilustracyjne

Brytyjska policja z hrabstwa Staffordshire aresztowała w środę wieczorem kierowcę ciężarówki, w której przewożonych było 27 imigrantów. W ostatnich tygodniach wzrosła liczba prób nielegalnego wjazdu na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Policja poinformowała w swym oświadczeniu, że w trakcie interwencji - wywołanej telefonami od zaniepokojonych kierowców innych pojazdów - z ciężarówki wyskoczyło 27 osób podejrzewanych o próbę nielegalnego wjazdu na teren kraju.

 

Część z nich próbowała uciec z miejsca zdarzenia, ale - jak zaznaczono - wszyscy zostali zatrzymani.

 

Jak podkreślono, funkcjonariusze obecnie "oceniają sytuację tych ludzi" i planują dalszą koordynację działań ze służbami imigracyjnymi.

W akcji uczestniczyło także lokalne pogotowie ratunkowe i straż pożarna.

 

Do zatrzymania doszło na autostradzie M6, która w następstwie przez kilka godzin była całkowicie zablokowana, utrudniając m.in. dojazd kibiców klubu piłkarskiego Burton Albion na półfinałowy mecz angielskiego Pucharu Ligi z Manchesterem City.

 

Pod koniec roku brytyjskie media informowały o zwiększonej liczbie prób nielegalnego przepłynięcia kanału La Manche lub wjazdu na teren kraju przez osoby bez odpowiedniego statusu imigracyjnego.

 

W efekcie minister spraw wewnętrznych Sajid Javid był nawet zmuszony do skrócenia urlopu świąteczno-noworocznego i powrotu do Wielkiej Brytanii w celu koordynacji działań resortu, policji i straży granicznej.

 

Tylko w trakcie pierwszego i drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia zatrzymano 43 osoby, które próbowały dostać się do kraju na pokładzie łódek i pontonów wypływających z północnego wybrzeża Francji.

 

Przemyt ludzi na masową skalę

 

W środę tabloid "The Sun" opublikował wyniki dziennikarskiego śledztwa, w trakcie którego reporterzy rozmawiali z jednym z mężczyzn trudniących się ułatwianiem wjazdu nielegalnych imigrantów na terytorium Wielkiej Brytanii. Mężczyzna chwalił się, że pomógł co najmniej 300 osobom, pobierając od wielu z nich opłaty sięgające nawet 6 tys. funtów.

 

Według oficjalnych danych w 2018 roku do kraju droga morską próbowało się dostać 539 osób, z czego aż 80 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Od początku bieżącego roku interweniowano w przypadku kolejnych 25 łodzi.

 

W jednym z największych procesów tego typu we wrześniu ub.r. siedem osób zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od sześciu do dziewięciu lat za przestępstwa migracyjne polegające na dopomaganiu w nielegalnym przekroczeniu granicy.

 

W przeszłości brytyjskie służby ostrzegały też przewoźników drogowych przed konsekwencjami podjęcia próby przemytu ludzi i apelowały o szczególną ostrożność w trakcie odpraw w portach w północnej Francji.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie