Rzecznik prezydenta: byłoby zaskakujące, gdybyśmy musieli odstrzelić 90 proc. populacji dzików

Polska
Rzecznik prezydenta: byłoby zaskakujące, gdybyśmy musieli odstrzelić 90 proc. populacji dzików
Polsat News

Byłoby zaskakujące, gdyby się okazało, że mamy odstrzelić 90 proc. populacji dzików w Polsce; chcemy mieć pełną wiedzę przekazaną przez ministrów - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefami resortów: rolnictwa i środowiska.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek ma się spotkać z ministrami: rolnictwa - Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska - Henrykiem Kowalczykiem, aby porozmawiać o planowanym odstrzale dzików.

 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w czwartek w Radiu Plus powiedział, że "prezydent przede wszystkim chce się dowiedzieć, jaka jest dokładnie sytuacja faktyczna, jeśli chodzi o odstrzał dzików".

 

- Z jednej strony mamy informacje medialne, że 90 proc. populacji dzików chce się zlikwidować w Polsce, a z drugiej strony informacje, które pochodzą z okolic jednego i drugiego ministerstwa, że to jest absolutna nieprawda - powiedział.

 

- Tu chodzi o oficjalną informację bezpośrednio od konstytucyjnych ministrów rządu RP (...) Rzeczywiście byłoby zaskakujące, gdyby się okazało, że decyzja jest taka, że mamy odstrzelić 90 proc. całkowitej populacji dzików w Polsce - powiedział Spychalski.

 

Dodał, że należy pamiętać także o problemie afrykańskiego pomoru świń (ASF).

 

- Jeżeli rząd walczy z chorobą ASF, pan prezydent chciałby wiedzieć, czy ten planowany odstrzał dzików jest tylko jednym z elementów walki z ASF, czy jest podstawowym elementem walki z ASF - powiedział Spychalski.

maw/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie