W nocy na Podlasiu nawet 20-stopniowy mróz. Policja apeluje o ostrożną jazdę

Polska
W nocy na Podlasiu nawet 20-stopniowy mróz. Policja apeluje o ostrożną jazdę
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

W woj. podlaskim temperatura w nocy wahała się będzie od -15 do nawet -20 st. Celsjusza - poinformowała szefowa wydziału polityki informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Anna Adamkiewicz. Z kolei IMGW ogłosił ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla woj. podlaskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i opolskiego

RCB podaje, że od 1 listopada z wychłodzenia zmarło 47 osób. Anna Adamkiewicz przypomina, że powinno się zwracać uwagę na osoby wymagające "szczególnej pomocy i schorowane, które najbardziej narażone są na niskie temperatury".

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem oznacza, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

 

GDDKiA przypomina, że w nocy ma być duże zachmurzenie, gdzieniegdzie pojawią się większe przejaśnienia. Okresami będzie padał śnieg, a na wybrzeżu i początkowo na zachodzie także deszcz ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach wynosi do 10 cm. Lokalnie drogi będą śliskie. Temperatura minimalna wyniesie nawet od -20 st. na wschodzie Podlasia do 2 st. na zachodnim wybrzeżu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, z kierunków wschodnich i północnych.

 

Policja: sprawdzić płyn do spryskiwaczy i wycieraczki

 

Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomina, że wobec utrudnień na drogach związanych z opadami śniegu i oblodzeniami, każdy kierowca powinien przywiązywać szczególną wagę do dbania o stan techniczny swojego samochodu. - Oprócz płynu do spryskiwaczy w pierwszej kolejności powinniśmy również sprawdzić stan techniczny wycieraczek - podkreślił.

 

Jak zaznacza, istotnym zagrożeniem dla kierowców bywa również jeżdżenie z tzw. "okienkami strzelniczymi", czyli częściowo oczyszczonymi ze szronu szybami, ograniczającymi w znacznym stopniu widoczność. - Nie chodzi jedynie o mandat, kierowca z oszronionymi szybami to niebezpieczeństwo na drodze, zarówno dla kierowców jak i pieszych - dodał.

 

Zdaniem Kobrysia, kierowcy często zapominają także o odpowiednim doborze opon do warunków panujących na drogach. - Powinniśmy wystrzegać się jeżdżenia na letnim ogumieniu, jak również na oponach "całorocznych" starszych niż pięć-sześć lat - zaznaczył.

 

Podinspektor przypomina jednocześnie, że jeżdżąc po śliskich drogach należy wystrzegać się "brawurowego hamowania" oraz nagłego zmieniania kierunku jazdy.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze