MSWiA skierowało do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ws. escape roomów

Polska
MSWiA skierowało do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ws. escape roomów
PAP/Marcin Bielecki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało w środę do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia mającego wzmocnić ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzi się działalność gospodarczą o charakterze rozrywkowym, m.in. takich jak escape roomy.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jest on reakcją na pożar, który wybuchł 4 stycznia w lokalu z pomieszczeniem typu escape room w Koszalinie. W pożarze zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna doznał ciężkich poparzeń.

 

"Właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający obiektem budowlanym (...), w którym prowadzona jest działalność o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników, wskutek czego ograniczona jest możliwość ich ewakuacji, powinien przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Autorzy uzasadnienia dodali, że przeprowadzone kontrole wykazały, że w ponad 87 proc. skontrolowanych lokali wykryto nieprawidłowości, a w 13 proc. - uchybienia, które stanowiły podstawę wydania decyzji o zakazie eksploatacji.

 

Pierwszy informację podał portal RMF24.pl.

 

WIDEO: Śmierć w escape roomie w Koszalinie. Co wiadomo - ustalenia strażaków i śledczych

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie