Kujawsko-Pomorskie: myśliwce przekroczyły barierę dźwięku. W oknach pękały szyby

Polska

Potężny huk, przypominający dźwięk eksplozji był słyszalny m.in. w okolicach Grudziądza. Mieszkańcy mówią o poprzewracanych meblach i pękających szybach. Przyczyną okazały się przelatujące w tym miejscu dwa myśliwce F-16. Samoloty na wysokości 10 km przekroczyły prędkość dźwięku.

Dwa potężne huki mieszkańcy Grudziądza i okolic usłyszeli 8 stycznia po godz. 18. - Wystrzał, huk, aż się zatrzęsło mieszkanie - powiedzieli w rozmowie z Polsat News. - Dosyć nisko leciały, całkiem niziutko, trochę nad wieżą kościoła - relacjonują. Informacje o zdarzeniu pojawiły się również w mediach społecznościowych.

 

- Na ten moment nie mamy informacji, jeśli chodzi o szkody materialne, ale rzeczywiście niepokój mieszkańców był bardzo duży - powiedział Polsat News Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

 

Jeśli jednak pojawiły się straty, miasto będzie domagać się pokrycia ich kosztów.

 

Lotami zaskoczeni byli nie tylko mieszkańcy, ale również miejscowe służby. - Policja nic wcześniej o tym nie wiedziała, policjanci też byli zaskoczeni tym wydarzeniem - powiedział nam asp. szt. Jacek Jeleniewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. 

 

Przyczyną huku myśliwce F-16

 

Sprawę wyjaśnił na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Przyczyną głośnego huku słyszanego po godz. 18:00 przez mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego był przelot 2 myśliwców."

W komunikacie z 9 stycznia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podało, że dzień wcześniej "para dyżurna samolotów F-16 wykonywała lot na polecenie Połączonego Centrum Operacji Powietrznych NATO." Dodano, że zadaniem myśliwców było "sprawdzenie cywilnego samolotu pasażerskiego pozostającego bez łączności ze służbami kontroli ruchu lotniczego."


Dowództwo wyjaśniło, że na wysokości ponad 10 tys. metrów myśliwce przekroczyły prędkość dźwięku, co mogło być słyszalne na ziemi. "Prowadzone działania odbyły się zgodnie z procedurami i obowiązującymi przepisami prawa" - napisano w komunikacie. 

  

pgo/luq/ Polsat News, Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie