Glapiński: do końca kadencji RPP stopy procentowe mogą być stabilne
Poziom stóp procentowych może pozostać stabilny do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej czyli do 2022 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
- Ja bym zaryzykował tezę, że niewykluczone, że do końca kadencji tej rady to będzie ustabilizowane - powiedział szef NBP zapytany, do kiedy poziom stóp procentowych może pozostać stabilny.
- Pojawia się w tunelu takie światło, pojawia się taka perspektywa, na razie jeszcze niepewna, że być może ta stabilizacja potrwa nawet dłużej niż w roku 2019 i 2020, co by było doskonałe, bo proszę pamiętać, że około roku 2022 zacznie oddziaływać na sytuację w Polsce radykalne zmniejszanie się środków z Unii Europejskiej i polska gospodarka musi stać na własnych nogach i musi być zdrowa - dodał.
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.
Prezes NBP powiedział, że dla Rady Polityki Pieniężnej każdy wzrost PKB w Polsce powyżej 3 proc. jest wynikiem bardzo dobrym. "A on w tej chwili wynosi 5 proc." - dodał.
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.
Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie wynosić nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.
Czytaj więcej
Komentarze