Duże miasta opracowały plan adaptacji do zmian klimatycznych

Polska
Duże miasta opracowały plan adaptacji do zmian klimatycznych
PAP/Rafał Guz

44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska opracowały plany adaptacji do zmian klimatu - powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Dzisiaj podsumowujemy opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - mówił minister. - Projekt ten, realizowany przez resort środowiska i Instytut Ochrony Środowiska, ale przede wszystkim przez miasta, które podjęły to wyzwanie, jest projektem, który ma wdrożyć, ale też pokazać, jak powinna wyglądać nasza przestrzeń zurbanizowana w zmieniających się warunkach klimatycznych - podkreślił minister.

 

Kowalczyk przypomniał podczas konferencji, że o zmianach klimatu "bardzo dużo ostatnio mówiono". Jak mówił, wzrost temperatury powoduje dużo nieprzyjemnych skutków ubocznych, to m.in. długotrwałe susze i upały, szczególnie dokuczliwe w dużych miastach. Ale też gwałtowne ulewy, a miejsca zurbanizowane, są szczególnie wrażliwe. - Wszak mamy na terenach miast bardzo dużo zabetonowanych terenów - zaznaczył.

 

- Bardzo się cieszę, że 44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska, opracowały plany adaptacji do zmian klimatu. Mam nadzieję, że te plany dzięki wysiłkom władz miast i wysiłkom zespołów doprowadzą tego, że mamy w tej chwili przedstawiony harmonogram, wiemy, co należy zrobić, co należy stosować" - podkreślił.

 

Szef resortu środowiska dodał, że "plany są tyle warte, ile warta jest później ich realizacja, która będzie wymagała bardzo istotnych nakładów finansowych i inwestycji rzeczowych" - podkreślił minister Kowalczyk.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie