Termin rejestracji tzw. małego ZUS upływa we wtorek. "Blisko 110 tys. deklaracji"

Biznes

Wtorek to ostatni dzień, w którym przedsiębiorcy mogą zadeklarować płacenie obniżonej składki ZUS. Kto tego nie zrobi do 8 stycznia, będzie mógł skorzystać z Małego ZUS dopiero za rok - przypomina Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Dziś rano mieliśmy już blisko 110 tys. deklaracji - powiedział na antenie Polsat News, rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Z tzw. małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 63 tys. zł. Andrusiewicz przypomniał też, że kolejnym warunkiem skorzystania z małego ZUS-u jest prowadzenie firmy przez przedsiębiorcę przez co najmniej 60 dni. - Trzecim warunkiem jest nie korzystanie ze zwolnień sprzedaży od podatku VAT. Ważne jest też, żeby na początku skorzystać z ulgi na start, a następnie z tzw. składek preferencyjnych czyli 24 miesiące składek od podstawy nie mniejszej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - mówił rzecznik ZUS.

 

Dzięki temu rozwiązaniu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie - jak dotychczas - w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne).

 

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z Małego ZUS muszą wyrejestrować się w ZUS z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić z nowymi kodami, zaczynającymi się od 0590 lub 0592.

 

5,4 mld złotych oszczędności dla przedsiębiorców

 

Rozwiązanie to ma przynieść naszym przedsiębiorcom - jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii - prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

 

Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

 

Niedawno Rzecznik MŚP skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 br. możliwości skutecznego zawiadomienia ZUS o zmianie tytułu ubezpieczenia działalności.

 

Jak mówił w ubiegłym tygodniu Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, "jest techniczna możliwość zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że ostatecznym terminem rejestracji Małego ZUS jest 8 stycznia". "Czekamy na to, ile osób zarejestruje się do 8 stycznia, jeśli będzie to znacząca liczba może nie będzie konieczności zmiany ustawy" - zaznaczył.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała w poniedziałek PAP, że do godz. 12 do oddziałów ZUS zgłosiło się już ok. 80 tys. przedsiębiorców, którzy zadeklarowali płacenie obniżonej składki ZUS

ked/bas/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie