Rosja nie odpowiada Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka ws. ukraińskich marynarzy

Świat
Rosja nie odpowiada Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka ws. ukraińskich marynarzy
Reuters

Władze w Kijowie ponownie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie 24 żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych przez Rosję podczas ataku na okręty Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Trybunał chce poznać m.in. miejsce ich przetrzymywania.

Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało we wtorek, że pismo w tej sprawie skierowano do ETPCz dzień wcześniej. Ukraina domaga się w nim, by Trybunał uznał, iż podczas zatrzymania Rosja złamała prawa ukraińskich marynarzy i że są oni bezprawnie przetrzymywani na terenie Federacji Rosyjskiej.

 

Za bezprawne Ukraina uznała również objęcie jej obywateli śledztwem - powiedział wiceminister sprawiedliwości Iwan Liszczyna, cytowany na Facebooku resortu.

 

Na początku grudnia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Rosja nie odpowiedziała Europejskiemu Trybunałowi na pytanie o zatrzymanie 24 marynarzy. Ministerstwo sprawiedliwości informowało wówczas, że ETPCz zobowiązał Moskwę do przekazania informacji na ich temat do 3 grudnia.

 

Zatrzymani od 25 listopada

 

Trybunał zwrócił się o informacje o podstawach prawnych do zatrzymania Ukraińców, miejscu ich przetrzymywania, ranach, które odnieśli podczas ataku na ich okręty oraz o udzielonej pomocy medycznej - ogłosił wówczas ukraiński resort.

 

Rosjanie zatrzymali 24 ukraińskich marynarzy po ostrzelaniu 25 listopada trzech małych okrętów marynarki wojennej Ukrainy w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, która łączy Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie jednostki zostały przejęte, a marynarze decyzją sądu umieszczeni w areszcie. Podczas ataku trzech z nich zostało rannych.

 

Rosja podejrzewa załogi ukraińskich okrętów o popełnienie przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Ukraina uważa, że marynarze nie złamali prawa międzynarodowego oraz że powinni być traktowani przez Rosję jako jeńcy wojenni.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie