Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej przed przekazaniem go do Sejmu. - To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia - mówił podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, dokument tworzy ramy prawne umożliwiające stworzenie, a następnie przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie to dokument o charakterze długookresowym, gdzie zostaną wytyczone kierunki rozwoju polskiej onkologii w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań i śmiertelności na raka w Polsce.
"To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem" - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Zaznaczył, że w 2015 r. zanotowano 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. - Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby - dodał prezydent.
Podkreślił, że "polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi".
"Polska potrzebuje planu walki z rakiem"
Polska potrzebuje planu walki z rakiem. Choroby onkologiczne, obok sercowo-krążeniowych, są największym problemem Polaków - powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Szef MZ uczestniczył w Pałacu Prezydenckim w uroczystości podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej przed przekazaniem go do Sejmu.
- Bardzo dziękuję za tę inicjatywę, bo jest niezwykle ważna dla polskich pacjentów. Polska potrzebuje planu walki z rakiem. Planu, który byłby spójny, obejmowałby wszystkie działanie, które już robimy, i te, które planujemy wdrożyć w najbliższym czasie - powiedział minister.
Plan, jak mówił, "powinien być prostym dokumentem, (…) gdzie będą konkretne zadania, mierniki, współczynniki i wskaźniki". Tak, by możliwa była ocena działań i ich efektów.
- W Polsce nie mamy jeszcze dokumentu rządowego, który mówiłby, co chcemy zrobić w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. A wiemy, że dwa największe problemy Polaków to choroby sercowo-naczyniowe i choroby onkologiczne - wskazał.
- Musimy zrobić konkretne ruchy, konkretne rzeczy, żeby Polacy lepiej żyli, mniej chorowali, a jeżeli zachorują, by mieli szansę na opiekę w trudnym okresie choroby - dodał.
Przekazał, że projekt ustawy obliguje go - jako szefa MZ - do stworzenia zespołu i wypracowania narodowej strategii walki z rakiem. "Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach będziemy bardzo intensywnie pracowali. Bardzo wiele rzeczy już robimy" - wskazał.
Czytaj więcej
Komentarze