Minister z mężem podwozili dzieci do szkoły rządową limuzyną. Resort odpowiada

Polska
Minister z mężem podwozili dzieci do szkoły rządową limuzyną. Resort odpowiada
PAP/Jakub Kamiński

"Zgodnie z umową osoba biorąca w użyczenie samochód może go wykorzystywać w celach prywatnych, ponosząc koszty korzystania" - poinformowało we wtorek Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W ten sposób odniosło się do publikacji dziennika "Fakt", który zarzucił minister Jadwidze Emilewicz korzystanie ze służbowego auta do celów prywatnych.

Dziennik we wtorek opublikował zdjęcia i napisał, że minister Jadwiga Emilewicz rządową limuzyną wozi swoje dzieci i że autem kierował jej mąż.

 

Interpelację w tej sprawie złożył też poseł PO-KO Tomasz Cimoszewicz. 

 

Zapytał m.in., czy "stałą praktyką administracji rządowej jest obecnie prowadzenie wypożyczalni samochodów". 

 

 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w odpowiedzi na artykuł podało, że "kwestia ta jest uregulowana umową użyczenia samochodu służbowego". "Zgodnie z umową osoba biorąca w użyczenie samochód może wykorzystywać samochód w celach prywatnych, ponosząc koszty korzystania z samochodu" - napisano w komunikacie.

 

"Należności potrącane z wynagrodzenia"

 

Dodano, "że należności za korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych są potrącane z wynagrodzenia w cyklach miesięcznych. Zgodnie z umową użyczenia biorący w użyczenie ponosi koszty korzystania z samochodu w wysokości różnicy iloczynu przejechanych kilometrów i maksymalnej stawki za jeden kilometr przebiegu samochodu osobowego, określonej w przepisach regulujących warunki ustalania i sposób dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy, a kosztem paliwa poniesionego przez biorącego w użyczenie".

 

"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury stawka za 1 km dla samochodu osobowego o tej pojemności silnika wynosi 0, 8358 zł netto. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Pani Minister często, zwłaszcza poza standardowymi godzinami pracy, nie korzysta z pracy kierowców MPiT" - podkreślono w komunikacie. 

mta/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie