Irakijczyk nielegalnie przekroczył granicę. Chciał dostać się do Wielkiej Brytanii

Polska
Irakijczyk nielegalnie przekroczył granicę. Chciał dostać się do Wielkiej Brytanii
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

- Funkcjonariusze Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju zatrzymali nielegalnego imigranta z Iraku, który pieszo przekroczył granicę z Ukrainy do Polski - poinformowała we wtorek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że 35-letni Irakijczyk został zatrzymany w ubiegłą niedzielę.

 

- Mężczyzna wyjaśnił, że kilka dni wcześniej przyleciał samolotem z Turcji do Kijowa, a następnie wynajętą taksówką przyjechał w rejon granicy z Polską. Jeszcze w swoim kraju zaplanował trasę nielegalnego przemarszu i pokonania granicy z Ukrainy do Polski - zaznaczyła Pikor.

 

Celem podróży Irakijczyka miała być Wielka Brytania. Na pokonanie trasy przeznaczył ponad 700 dolarów, które miał przy sobie.

 

Przekazany służbom na Ukrainie

 

Mężczyzna został zatrzymany kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej. W placówce Straży Granicznej w Horyńcu-Zdroju otrzymał ciepłe napoje i mógł się ogrzać.

 

- W poniedziałek, zgodnie z umową o readmisji, cudzoziemiec został przekazany służbom granicznym na Ukrainie - zaznaczyła Pikor.

 

W pierwszym tygodniu stycznia br., oprócz Irakijczyka, granicę z Ukrainy do Polski próbowało przekroczyć pięciu innych obywateli Iraku i Marokańczyk. Wszyscy wrócili z powrotem na Ukrainę. Oprócz imigrantów zatrzymano także dwóch organizatorów przerzutu - cudzoziemców z legalnym pobytem w Europie.

 

[ZOBACZ TEŻ]: Około 150 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę USA w noc sylwestrową:


mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie