IMGW: ostrzeżenia przed silnym mrozem i intensywnymi opadami śniegu

Polska

We wtorek rano IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem, marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź, oraz intensywnymi opadami śniegu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi marznącymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem obowiązuje we wschodniej części województwa wielkopolskiego, województwie opolskim, większości województwa śląskiego, oraz południowych powiatach województwa dolnośląskiego.

 

W południowych powiatach województw: dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu.

Alert pierwszego stopnia w związku z silnym mrozem występuje na terenie powiatów: tatrzańskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego w województwie małopolskim oraz w powiatach: sanockim, leskim i bieszczadzkim województwa podkarpackiego.

 

Zima w Zakopanem

 

Zima w Białowieży

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

 

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu od pięciu dni obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. We wtorek rano termometry, m.in. w Cisnej i w Ustrzykach Górnych, pokazywały 10 stopni mrozu.

 

- W bieszczadzkich dolinach leży od 60 do 80 cm śnieg. Wieje umiarkowany wiatr. Z kolei w górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna wynosi 120-130 cm. Miejscami zaspy mogą sięgać tam nawet trzech metrów" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec.

 

Przypomniał, że warunki turystyczne są trudne. "Szlaki górskie nieprzetarte i zawiane z niewidocznym ich przebiegiem. W wielu miejscach powstały zaspy śnieżne" - dodał ratownik.

 

Występujące od kilku dni znaczne zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, a także masywów Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

 

- Trzeci stopień zagrożenia występuje w miejscach, gdzie silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne - mówił Kawalec.

 

Dwie ofiary wychłodzenia i jedna ofiara zatrucia czadem

 

"W poniedziałek z powodu wychłodzenia zmarły 2 osoby. Pamiętacie, aby przy tak niskich temperaturach reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Uważajcie też na #czad - nie zakrywajcie kratek wentylacyjnych i wietrzcie pomieszczenia. W poniedziałek tlenkiem węgla zatruła się 1 osoba" - pisze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

 

Bilans ofiar hipotermii od 1 listopada to 45 osób, a ofiar zatrucia czadem od 1 października było już 20.

 

"Ubieraj się stosowanie do pogody, reaguj na potrzebujących pomocy, nie rozgrzewaj się alkoholem, zadbaj o zwierzęta" - przypomina RCB.

 

 

RCB ostrzega również przed czadem.

 

"Czad to cichy zabójca. Nie można go wyczuć ani zobaczyć. Dlatego, zwłaszcza zimą, pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - alarmuje. "Nie zasłaniaj i nie zaklejaj kratek wentylacyjnych; sprawdź szczelność przewodów kominowych; wietrz pomieszczenia, w których korzystasz z piecyków, kuchenek lub term gazowych; sprawdzaj wentylację pomieszczeń, zwłaszcza łazienek; zainstaluj czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla" - zaleca RCB.

 

Niepokojącymi objawami, świadczącymi o zatruwaniu się czadem mogą być: zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, poczucie osłabienia, drgawki, wymioty, zwolniony oddech i zaburzenia tętna - dodaje.

 

W poprzednim sezonie grzewczym czad był powodem śmierci 61 osób.

 

Zobacz dzisiejszą prognozę pogody:

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie