"To propozycja wywołania wojny religijnej w Polsce". Sasin o projekcie Inicjatywy Polskiej

Polska
"To propozycja wywołania wojny religijnej w Polsce". Sasin o projekcie Inicjatywy Polskiej
Polsat News

- To jest propozycja wywołania wojny religijnej w Polsce - ocenił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin (PiS) pytany o projekt Inicjatywy Polskiej. - Jak nie ma się żadnych pozytywnych propozycji gospodarczych, to zawsze pozostaje taki mechanizm - ocenił.

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę o inicjatywie, która - jak mówiła - jest "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa". Projekt ustawy przygotowany przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. zniesienie finansowania lekcji religii oraz ubezpieczeń księży i duchownych z budżetu państwa.

 

"Wzięto na celownik kościół"

 

- To jest propozycja właśnie wywołania wojny religijnej w tej chwili w Polsce - ocenił Jacek Sasin w radiowej Jedynce. - Widać, że jak nie ma żadnych pozytywnych propozycji gospodarczych, to zawsze jest ten mechanizm wojny religijnej, rozpalenia kolejnego dyskusji, tak jak przy okazji aborcji, związków jednopłciowych. Tym razem wzięto na celownik Kościół, walkę z Kościołem, de facto walkę z religią - bo jeśli przypomni się, że kilka dni temu jeden ze współpracowników pani Barbary Nowackiej publicznie porównał wiarę w Boga do wiary w pokemony, to to pokazuje, o co tutaj naprawdę chodzi - dodał.

 

- Nie chodzi o żaden mityczny rozdział Kościoła od państwa, a właściwie mityczny brak rozdziału, bo ten rozdział jest, Polska jest przecież państwem świeckim, niewyznaniowym, wbrew temu, co ci państwo opowiadają - mówił Sasin.

 

Jak dodał, zasady te są szczegółowo opisane i przestrzegane. - Nikomu nie jest dzisiaj potrzebne otwarcie tej dyskusji - ocenił.

 

Religia przedmiotem dodatkowym, likwidacja komisji rządowo-kościelnych

 

Adam Ostaszewski z Inicjatywy Polskiej, który jest współautorem przepisów wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które "chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole" oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Inicjatywa Polska chce też, by księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ponadto, domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opowiada się za likwidacją wszystkich komisji rządowo-kościelnych.

 

Do 20 lutego zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie proponowanego projektu ustawy, który zostanie złożony w Sejmie. Jeśli sejmowa komisja ds. petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, to - jak zapowiada Nowacka - "ruszy projekt obywatelski".

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie