Sycylijscy biskupi pomagają w segregacji odpadów. Nowe kontenery w wielu parafiach

Świat
Sycylijscy biskupi pomagają w segregacji odpadów. Nowe kontenery w wielu parafiach
pixabay/cocoparisienne

Kościół katolicki na Sycylii pomaga miejscowym władzom w uporaniu się z kryzysem śmieciowym. W ramach podpisanego porozumienia w parafiach powstają punkty przyjmowania i segregacji śmieci, a księża w kazaniach apelują do wiernych o uważne wyrzucanie odpadków.

Od lat włoska wyspa zmaga się z poważnym problemem z wywozem śmieci i przepełnieniem tamtejszych wysypisk, a sytuację pogarsza to, że segregowana jest tylko jedna piąta odpadków. Problem postanowiły wspólnie rozwiązać władze regionalne i sycylijscy biskupi, a inicjatywie tej przyświeca ekologiczno - społeczna encyklika papieża Franciszka "Laudato si".

 

Na mocy dwuletniej umowy w wielu z 1800 parafii ustawiane są kontenery do różnych rodzajów śmieci, a także wagi i urządzenia do ich przyjmowania.

 

Kwestie konieczności segregowania odpadów i troski o środowisko poruszane są w kazaniach, co także przewiduje porozumienie regionu i Kościoła. Jest to szczególnie ważne, bo - jak się przypomina - na wyspie zdecydowaną mniejszość stanowią osoby wrażliwe na tę tematykę.

 

"Wprowadzamy nauczanie kościoła"

 

Jak podał magazyn dziennika "La Repubblica", inspiracją do tej wspólnej inicjatywy była akcja w jednym z kościołów w mieście Caltanissetta, gdzie tamtejszy ksiądz Alfonso Cammarata z jednym z parafian stworzył projekt pod hasłem "Za ogrodzeniem parafii".

 

Urządzili oni tam punkt przyjmowania i segregowania śmieci od okolicznych mieszkańców. Zajmuje się tym 20 ochotników. Z parafią współpracuje firma, która następnie wywozi śmieci. Dzięki tym działaniom w mieście dwukrotnie wzrósł odsetek segregowanych śmieci. W zamian za tę pomoc władze miejskie przekazują parafii część zaoszczędzonych przez nie pieniędzy. Sumę tę parafia przeznacza potem na pomoc ubogim rodzinom.

 

Ksiądz Cammarata przypomniał, że kwestia segregowania śmieci poruszona została przez papieża w encyklice. - My zatem wprowadzamy nauczanie Kościoła - dodał.

 

Ten model propagowany jest obecnie na całej wyspie.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie