85-latek stracił 170 tys. złotych. Oszust podawał się za policjanta

Polska
85-latek stracił 170 tys. złotych. Oszust podawał się za policjanta
Centralne Biuro Śledcze Policji
Zdjęcie ilustracyjne

- 170 tys. zł stracił 85-letni gorzowianin, który przekazał wszystkie oszczędności oszustowi podającemu się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji - poinformował w poniedziałek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

- Do przestępstwa doszło 3 stycznia br. Prowadzimy intensywne czynności w tej sprawie, ale dotarcie do przestępców w takich przypadkach nie jest łatwe. Niestety, mimo wielu apeli i kampanii edukacyjno-informacyjnych takie przypadki nadal się zdarzają - powiedział Maludy.

 

Dodał, że sugestiom oszustów ulegają głównie starsze osoby, a przestępcy nie mają żadnych skrupułów w okradaniu swoich ofiar z oszczędności całego życia. Dowodem tego jest ostatnie oszustwo w Gorzowie.

 

"Nie dajmy się nabierać"

 

Do 85-latka zatelefonował mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował, że jego oszczędności są zagrożone. Przekonywał, że jedynym rozwiązaniem gwarantującym zachowanie pieniędzy jest potajemne przekazanie ich policji.

 

Senior nie miał konta internetowego, więc pojawił się problem dla oszustów. Kazali mu pójść do banku i je założyć. 85-latek zrobił to, a następnie przez telefon podał loginy i hasła oszustowi, będąc przekonanym, że rozmawia z policjantem. Krótko potem jego konto zostało wyczyszczone. Pokrzywdzony przyszedł na policję następnego dnia.

 

- Nie dajmy się nabierać. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy - podkreślił Maludy.

 

Według danych policyjnych w woj. lubuskim oszuści działający metodami na tzw. wnuczka czy policjanta w ciągu roku wyłudzają łącznie ponad milion złotych, głównie od starszych ludzi.

bas/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie