Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś wigilię Bożego Narodzenia

Polska

Prezydent RP Andrzej Duda złożył życzenia wiernym Kościoła prawosławnego, którzy rozpoczynają obchody Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W niedzielę przypada wigilia tych świąt, obchodzonych w tym terminie również m.in. przez grekokatolików.

Życzenia opublikowane zostały w niedzielę po południu na oficjalnej stronie internetowej prezydenta RP.

 

- Z okazji Święta Narodzenia Pańskiego proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa oraz szczęścia, pokoju i dostatku w Państwa rodzinach, parafiach i wspólnotach zakonnych - napisał Andrzej Duda.

 

Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach, świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

 

Hierarchowie Kościoła prawosławnego liczbę wiernych w Polsce szacują na ok. 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do tego Kościoła zadeklarowało 156 tys. osób.

 

Święta na Ukrainie 

 

Tegoroczne święta są dla Ukrainy szczególne; w niedzielę Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wręczył zwierzchnikowi utworzonej w grudniu Cerkwi Prawosławnej Ukrainy tomos o jej autokefalii. Oznacza to ostateczne zerwanie więzi Ukrainy z prawosławiem rosyjskim.

 

Zgodnie ze zwyczajem ukraińskie rodziny zasiadają do stołów, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Tradycyjna kolacja składa się z 12 wigilijnych dań. Głównym z nich jest kutia - słodka potrawa z pszenicy, maku i miodu, symbolizująca zdrowie i dostatek. Prócz niej gospodynie przygotowują m.in. barszcz z pierożkami, rybę, groch z kapustą, oraz uzwar, czyli kompot z suszonych owoców.

 

Wszystko to ustawia się na przystrojonym świecami świątecznym stole. Pod obrusem nie może zabraknąć siana oraz ząbków czosnku. Zgodnie z tradycją, ułożony w czterech rogach stołu czosnek odpędza złe duchy.

 

Przed przystąpieniem do uroczystej wieczerzy na Ukrainie należy podzielić się prosforą. Ten poświęcony w cerkwi chlebek spełnia tę samą rolę, co opłatek w Kościele katolickim.

 

Wigilijną kolację poprzedzi modlitwa wraz z wypowiadanymi przez gospodarza życzeniami szczęścia i dostatku w nowym roku.

W odróżnieniu od dzieci w Polsce większość ukraińskich dzieci nie znajdzie w wieczór wigilijny prezentów pod choinką. Wręcza się je przeważnie w obchodzony 19 grudnia dzień Św. Mikołaja oraz w Nowy Rok.

 

Obchody Świąt Bożego Narodzenia trwają na Ukrainie trzy dni. Jest to czas odwiedzin bliskich i znajomych oraz okres kolędowania.

Zwyczaj ten kultywowany jest nawet w dużych miastach; grupy młodych ludzi chodzą od domu do domu i, witając się z gospodarzami tradycyjnym "Chrystos Narodywsia" (Chrystus się narodził), śpiewają kolędy.

 

WIDEO: Prawosławna wigilia w Polsce

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie