Rosyjskie MSZ: o dostęp do Whelana wystąpiły brytyjskie służby konsularne

Świat
Rosyjskie MSZ: o dostęp do Whelana wystąpiły brytyjskie służby konsularne
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

O dostęp do Paula Whelana, zatrzymanego w ubiegłym tygodniu w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa, wystąpiły brytyjskie służby konsularne - poinformowała w piątek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Whelan ma amerykańskie i brytyjskie obywatelstwo - dodała.

Informację o podwójnym obywatelstwie Whelana potwierdził minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt, wyrażając przy tym głębokie zaniepokojenie w związku z jego zatrzymaniem.

 

- Ludzie nie powinni być wykorzystywani w charakterze pionków w dyplomatycznych naciskach czy dyplomatycznych szachach - wskazał.

 

Hunt, pytany o to, czy Brytyjczycy przebywający w Rosji powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo, odpowiedział: "To jest aktywnie rozpatrywana kwestia (...). Jeżeli stwierdzimy, że istnieje potrzeba wniesienia jakichś zmian, tak też zrobimy". Minister potwierdził też, że brytyjska strona wystąpiła o dostęp konsularny do Whelana.

 

 

Rosyjski portal Meduza podaje, że Whelan urodził się w Kanadzie w rodzinie brytyjskiej, jednak nie wiadomo, czy ma też kanadyjskie obywatelstwo.

 

Dzień wcześniej agencja Interfax, powołując się na źródła bliskie sprawie, podała, że Whelanowi postawiono zarzut szpiegostwa. Według agencji Whelan nie przyznaje się do winy.

 

W poniedziałek FSB oświadczyła, że jej funkcjonariusze zatrzymali 28 grudnia obywatela USA Paula Whelana, który "dokonywał aktu szpiegostwa"; nie sprecyzowano jednak o jakie działania chodzi. W Rosji za działalność szpiegowską grozi kara od 10 do 20 lat pozbawienia wolności.

 

Media twierdzą, że Whelan, były żołnierz piechoty morskiej, jest dyrektorem ds. bezpieczeństwa w amerykańskiej firmie BorgWarner produkującej części do samochodów.

 

Rosyjski portal Rosbałt napisał w czwartek, powołując się na anonimowe źródła wśród śledczych, że Whelan „został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po otrzymaniu nośnika z informacjami, zawierającymi tajemnice państwowe”.

 

Portal twierdzi ponadto, że Whelan aktywnie działał w rosyjskich sieciach społecznościowych, gdzie miał nawiązywać kontakty z osobami wskazanymi przez służby amerykańskie jako potencjalnie interesujące. Następnie - podczas rzekomo towarzyskich wizyt w Rosji - próbował za ich pośrednictwem pozyskiwać tajne informacje.

 

Rodzina Amerykanina poinformowała, że Whelan przybył do Moskwy na ślub swego przyjaciela.

 

Z Whelanem w środę spotkał się amerykański ambasador w Moskwie. Wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo zażądał wyjaśnienia przyczyn zatrzymania Amerykanina.

 

Spekuluje się, że zatrzymanie Whelana może być reakcją na sprawę aresztowanej w lipcu w USA obywatelki Rosji Marii Butiny. W ramach ugody z amerykańską prokuraturą przyznała się ona w grudniu przed sądem do próby infiltrowania amerykańskich ugrupowań konserwatywnych z zamiarem przekazywania zdobywanych informacji przedstawicielowi rosyjskich władz. 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie