Proces "żółtych kamizelek" w Belgii. Prokurator żąda kary więzienia

Świat
Proces "żółtych kamizelek" w Belgii. Prokurator żąda kary więzienia
Pixabay.com

W Brukseli w piątek ruszył proces kilku osób oskarżonych o złamanie przepisów dotyczących porządku publicznego podczas protestu "żółtych kamizelek". Prokuratura żąda nawet do dwóch lat pozbawiania wolności dla najbardziej krewkich manifestantów.

Ruch "żółtych kamizelek", który demonstruje od połowy listopada przeciwko rosnącym kosztom utrzymania, przelał się z Francji do Belgii. W obu krajach manifestacje i blokady dróg przeradzały się w utarczki z policją.

 

W piątek prokuratura zażądała kary roku i dwóch lat pozbawienia wolności dla mężczyzn, którzy rzucali kamieniami w policję. Sytuacja miała miejsce w czasie protestów, które zorganizowano w Brukseli 30 listopada i 8 grudnia.

 

"Nie było zgody na demonstrację +żółtych kamizelek+, a policja była obecna na miejscu, by chronić zarówno protestujących, jak i innych - podkreślił cytowany przez dziennik "Le Soir" prokurator. - Nie było powodu, żeby atakować funkcjonariuszy. To bardzo poważne zdarzenie".

 

Oskarżani mężczyźni, poza rzucaniem kostkami chodnikowymi w policjantów, mieli również niszczyć sygnalizację miejską. Jeden z nich miał również rzucać kulami bilardowymi w tłum. Właśnie wobec niego prokuratora chce zastosowania kary dwuletniego pozbawienia wolności.

 

Jak odnotowują belgijskie media, proces, który właśnie się rozpoczął, jest pierwszym tego typu przeciwko uczestnikom ruchu "żółtych kamizelek". Wyrok spodziewany jest w drugiej połowie stycznia.

 

WIDEO: Starcia podczas protestu "żółtych kamizelek" we Francji. Ponad 700 zatrzymanych

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie