Kaczyński spotka się z wicepremierem Włoch. "Uważany jest za zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy"

Polska
Kaczyński spotka się z wicepremierem Włoch. "Uważany jest za zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy"
PAP/EPA/ANDREA SOLERO

- Rozmawiać trzeba, ważna jest przyszłość Parlamentu Europejskiego i to, jakie koalicje zostaną zawarte - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski odnosząc się do przyszłotygodniowego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z szefem MSW Włoch, wicepremierem Matteo Salvinim.

O planowanym spotkaniu prezesa PiS z szefem MSW Włoch jako pierwsza poinformowała w czwartek włoska "La Repubblica". Według gazety celem spotkania jest zainicjowanie sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek potwierdziła, że 9 stycznia w Warszawie odbędzie się takie spotkanie. - Tematem rozmów - sprawy interesujące dla obydwu stron - zarówno polskiej, jak i włoskiej - powiedziała. Nie potwierdziła jednak, że rozmowy dotyczyć mają tematów związanych z wyborami do PE.

 

Delegacja z poufną misją

 

W piątek w radiowej Jedynce marszałek Senatu zaznaczył, że tę sprawę zna tylko z doniesień medialnych. - (W czwartek) mieliśmy posiedzenie Komitetu Politycznego, ścisłego kierownictwa partii, ale na ten temat nie rozmawialiśmy - wskazał. Przyznał jednak, że w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego "rozmowy jeszcze przed wyborami są zupełnie na miejscu, są zupełnie naturalne". - Wszystkie partie rozmawiają - również i my - o możliwych koalicjach po wyborach do PE - zaznaczył. Dodał też, że prawie wszyscy jego odpowiednicy zabiegają o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

 

- Oczywiście mamy inny stosunek do Moskwy, natomiast rozmawiać trzeba. Ważna jest również przyszłość PE i to, jakie koalicje zostaną zawarte - powiedział Karczewski pytany o relacje Salviniego z Władimirem Putinem.

 

Lewicowy włoski dziennik podał, że zorganizowanie spotkania z prezesem PiS nie było łatwe; aby do niego doszło, do Warszawy dwa razy udała się z poufną misją delegacja Ligi, której liderem jest Matteo Salvini. Przypomina się zarazem, że szef włoskiego MSW uważany jest za "zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy".

 

"Mówią tym samym językiem"

 

Marszałek Senatu był pytany również o to, jaki jest stan przygotowania PiS do wyborów do PE. - Przede wszystkim na przełomie stycznia i lutego - bardziej chyba na początku lutego - przedstawimy nasz program kontynuacji zmiany w Polsce i również nowe propozycje dotyczące naszej wewnętrznej sytuacji, czyli polityki tu w Polsce, ale również dotyczące przyszłości Unii Europejskiej - podkreślił.

 

Podróż Salviniego do Polski, pierwsza od chwili objęcia przez niego funkcji w rządzie w czerwcu zeszłego roku, nie została jeszcze oficjalnie zapowiedziana w Rzymie.

 

Według gazety, podróż przywódcy Ligi do Warszawy będzie miała też charakter gospodarczy. W tym kontekście przypomina się, że w Polsce siedziby ma 3500 włoskich firm. Ale cel tej wizyty - zaznacza gazeta - jest przede wszystkim polityczny i ma związek z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz możliwością powołania wspólnej grupy, w której znalazłyby się PiS oraz Liga i inne siły prawicy. Obaj liderzy - dodaje - "mówią tym samym językiem w kwestii zamknięcia granic przed napływem migracyjnym".

 

WIDEO: Włochy nie przyjęły statku z migrantami. "Sygnał nowego rządu skierowany do całej Europy"

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie