Bezdomna miała pracować w Londynie, zmuszono ją do małżeństwa. Sąd wydał wyrok

Polska
Bezdomna miała pracować w Londynie, zmuszono ją do małżeństwa. Sąd wydał wyrok
Polsat News

Pięć lat więzienia i 40 tys. złotych nawiązki - taką karę otrzymał 52-letni Sławomir M., oskarżony o handel ludźmi. Mężczyzna zaoferował bezdomnej białostocczance pracę w Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do Londynu, kobieta została zmuszona do zawarcia związku małżeńskiego z Pakistańczykiem.

Z uwagi na dobro pokrzywdzonej, sąd wyłączył jawność rozprawy. Wydany wyrok jest nieprawomocny.

 

Sławomir M. poznał pokrzywdzoną w 2013 r. w jednej z noclegowni w Białymstoku. Zaproponował jej pracę w sklepie w Wielkiej Brytanii, pokrycie kosztów podróży i 3 tys. funtów wynagrodzenia za trzy miesiące pracy. Gdy bezdomna zgodziła się, kupił jej bilet autobusowy i w połowie listopada 2013 roku kobieta wyjechała z Białegostoku za granicę.

 

W Wielkiej Brytanii czekała na nią kobieta podająca się za siostrę Sławomira M.; miała ją odwieźć w miejsce zakwaterowania. Po dotarciu do lokalu pokrzywdzona została przekazana obywatelowi Pakistanu i dopiero wówczas okazało się, że rzeczywistym celem wyjazdu był ślub z tym mężczyzną, co miało mu pomóc w legalizacji pobytu w Wielkiej Brytanii. Związek małżeński między Polką i Pakistańczykiem został zawarty w kwietniu 2014 roku w urzędzie stanu cywilnego w Londynie.

 

Nie mówiła po angielsku, nie miała dowodu
 
Wbrew obietnicom, kobieta nie została zatrudniona. Nie mogła również opuszczać mieszkania pod nieobecność Pakistańczyka, z czasem zaczął on wymuszać na niej współżycie. - Pokrzywdzona nie mogła samodzielnie oddalić się z mieszkania, bowiem nie znała miasta, języka, nie dysponowała pieniędzmi, a na późniejszym etapie – również dowodem tożsamości - poinformowała prokuratura.

 

Na powrót pozwolono kobiecie dopiero w grudniu 2014 roku; musiała w tym celu wyrobić paszport tymczasowy. Pakistańczyk, z którym zawarła związek małżeński, kupił jej bilet do Polski i wręczył 600 funtów brytyjskich. W Polsce o sprawie od poszkodowanej dowiedziały się służby socjalne i zawiadomiły policję.
 
W śledztwie zarzuty postawiono też Pakistańczykowi, ale ten wątek został wyłączony, bo cudzoziemiec jest poszukiwany.

 

WIDEO: Akcja policji przeciwko sutenerom, cztery osoby aresztowane

 

 

 

WIDEO: "Przemocą zmuszał rodaków do niewolniczej pracy". Polak skazany na 40 miesięcy więzienia przez brytyjski sąd

 

bas/luq/ polsatnews.pl, poranny.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie