Powstał zespół ds. Get Back w prokuraturze. Ma walczyć o odszkodowania

Polska
Powstał zespół ds. Get Back w prokuraturze. Ma walczyć o odszkodowania
Polsat News

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powstał specjalny zespół cywilny ds. GetBacku - podaje w czwartek "Rzeczpospolita". Zespół powstał, aby powalczyć o odszkodowania dla pokrzywdzonych. Na razie składa się z trzech śledczych.

Zespół powstał w grudniu, tuż przed świętami - informuje "Rz".  Został powołany decyzją kierownictwa Prokuratury Krajowej i na początek liczy trzech śledczych wyspecjalizowanych w sprawach cywilnych. Jego celem jest pomoc ofiarom w odzyskaniu pieniędzy, które stracili w pechowych obligacjach spółki.

 

"Zespół został powołany do prowadzenia spraw z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego związanych z roszczeniami obligatariuszy oraz innych osób i podmiotów GetBacku" - powiedziało dziennikowi źródło w wymiarze sprawiedliwości.

 

Spotkanie z przedstawicielami KPRM

 

W październiku członkowie Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack spotkali się z przedstawicielami KPRM. Według prezesa stowarzyszenia Artioma Bujana straty poniesione przez obligatariuszy-osoby fizyczne poszkodowane w aferze GetBack szacowane są na ponad 2 mld zł.

 

Bujan wyjaśniał wtedy, że spotkanie dotyczyło "zmobilizowania Prokuratury Krajowej, aby zastosowała art. 7 kodeksu postępowania cywilnego i zaczęła wnosić w postępowaniu cywilnym pozwy do sądu mając już zgromadzony materiał, aby obywatele mogli odzyskać w całości środki finansowe utracone w placówce jednego z banków". - Nas nie oszukał GetBack, my zostaliśmy wciągnięci w aferę GetBack przez jeden z banków - powiedział. 

 

Poprzez banki i maklerów obligacje kupiło około 10 tys. klientów, tracąc około 2,5 mln zł. Kilkuset z nich złożyło wnioski do prokuratury z apelem o podjęcie kroków cywilnych - przypomina dziennik.

 

Jak zaznacza gazeta, są efekty tego działania. Śledczy przeanalizują kilkaset przypadków pod kątem m.in. możliwości unieważnienia umów lub wytoczenia pozwów o odszkodowanie od instytucji finansowych, które oferowały obligacje, zapewniając, że są pewne i pozbawione ryzyka.

mta/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie