Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ratownicy odradzają wypraw w góry

Polska

W Tatrach intensywnie pada śnieg. Ratownicy górscy ogłosili w środę trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne w Tatrach są skrajnie niekorzystne - ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Lawinowa trójka oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest także samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Trzeci stopień zagrożenia obowiązuje od wysokości 1700 m n.p.m.

 

Ratownicy TOPR odradzają górskich wypraw i ostrzegają. "Poruszanie się po Tatrach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny sytuacji" - napisał w komunikacie ratownik TOPR Marcin Witek.

 

Na Kasprowym Wierchu leży już 140 cm śniegu, a nad Morskim Okiem niemal jeden metr.

 

W Tatrach i na Podhalu cały czas intensywnie pada śnieg, a wysoko w górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki turystyczne przykrywa gruba warstwa śniegu, a ich przebieg jest niewidoczny. W wyższych partiach gór panują zawieje i zamiecie śnieżne, które uniemożliwiają orientację w terenie. W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy.

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie