Policja szukała ciała korzystając z Google Maps. Znaleziono je przypadkiem 1,5 roku później

Świat
Policja szukała ciała korzystając z Google Maps. Znaleziono je przypadkiem 1,5 roku później
Google Maps

Ciało zaginionego Australijczyka można było odnaleźć półtora roku wcześniej, gdyby policja nie polegała na danych w mapach Google'a - wynika z informacji, do których dotarła BBC.

46-letni Darrell Simon ostatni raz był widziany w listopadzie 2014 roku w domu swojej przyjaciółki ok. 80 km od Brisbane. Słuch o nim zaginął, kiedy wyjechał stamtąd rowerem. Miał jechać do swojego domu. Policja przeszukała posiadłości Simona w Laidley Creek West, ale nie odnalazła jego ciała.

 

Rok później, kiedy w gęstym buszu opadł poziom wody i zauważono rower Simona, poszukiwania wznowiono. Jego ciało odkryli nowi właściciele nieruchomości trzy miesiące później - w maju 2016 roku.  Śmierć Simona została uznana za samobójstwo.

 

Według portalu news.com.au,  zaangażowany w poszukiwania ojciec zaginionego Lawrence Simon nie wykluczał, że powodem zaginięcia jego syna mógł być zatarg o pieniądze.

 

Przeszukano tylko połowę nieruchomości

 

Jak podaje BBC, policja podczas swoich poszukiwań na terenie posiadłości Simona posłużyła się mapami Google'a, które nie pokazywały granic nieruchomości.  - Przeszukano tylko połowę posiadłości - przyznaje koroner stanu Queensland, John Lock.

 

- Bardzo tego żałuję. To nie powinno się wydarzyć - napisał Lock w raporcie dotyczącym sprawy.  - Opóźnienie w znalezieniu ciała Simona spotęgowało smutek odczuwany przez jego rodzinę i przyjaciół, a zwłaszcza jego ojca - dodał.

 

Lock w raporcie zwrócił uwagę, że mapy Google'a były "mniej pomocne" w określaniu granic nieruchomości niż inne narzędzia, z których mogła skorzystać policja. Zalecił, aby w przyszłości podczas poszukiwań policja używała map lokalnych samorządów, wysokiej jakości GPS-ów oraz poprawiła komunikację  z prowadzącymi poszukiwania.

 

Z kolei policja w Queensland zapowiedziała podjęcie kroków, w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości.

 

 

pgo/hlk/dro/ BBC, news.com.au
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie