Neumann o reformie wymiaru sprawiedliwości: to ściema mająca na celu zmiany kadrowe

Polska
Neumann o reformie wymiaru sprawiedliwości: to ściema mająca na celu zmiany kadrowe
Polsat News

- To wszystko jest ściemą, która miała na celu zmiany kadrowe, wyprowadzenie starych sędziów z Trybunału Sprawiedliwości i KRS - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. W ocenie szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, zmiany "idą we właściwym kierunku", a kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wynikała z "szacunku do prawa europejskiego".

W połowie grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.
 
Dorota Gawryluk pytała swoich gości, czy sądy po tych zmianach "stały się lepsze".
 
- Myślę, że idziemy we właściwym kierunku. To nie jest prawda, że wycofaliśmy się z reformy, bo te najważniejsze przepisy jak powołanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, czy losowanie spraw pozostało. Teraz trwają pracę nad przyspieszeniem postępowań - mówił w "Wydarzeniach i Opiniach" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Zrobiliśmy pewien krok w bok, bo szanujemy prawo europejskie - dodał. 
 
Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz\\'15) nigdy nie było "żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości, a takiej reformy Polacy bardzo oczekują". - W 2015 r. średnio sprawa trwała ponad 4 miesiące, w 2017 już pięć i pół miesiąca. Dzisiaj mamy 3 mln nierozstrzygniętych spraw. To nie reforma, ale wymiany kadrowe w instytucjach - ocenił Tyszka. 
 
- To były czysto kadrowe ustawy, które nie wprowadziły żadnej zmiany do sądownictwa - mówił szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, "dla ludzi nic się nie zmieniło". - Dzisiaj minister sprawiedliwości ma wpływ na KRS. (...) Zmianą jakościową jest wprowadzenie sędziego pokoju, byłoby (nią - red.) zmniejszenie kwoty na rozpoczęcie sprawy. To wszystko jest ściemą, która miała na celu zmiany kadrowe, wyprowadzenie starych sędziów z Trybunału Sprawiedliwości i KRS - zaznaczył Neumann.
 
- Obywateli chroni tylko niezawisłość sędziowska, która nie jest przywilejem korporacyjnym, tylko prawem obywatelskim. Ta niezawisłość sędziowska, miejmy nadzieję, że jest w każdym z sędziów, którzy zakładają togę i sądzą w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślił Piotr Zgorzelski (PSL).
 
Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.
 
Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Nasze Programy.
msl/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze